

Модератор: Weatherman
С една "лека" поправка - ние еврото сме го приели още преди 28 години, със или без да сме официално в еврозоната. И всички потенциални негативи ги консумираме вече 28 години, силно се съмнявам, че ще има някаква съществена и рязка промяна в това отношение занапред, може да има единствено някакви "бонуси" заради официалното ни членство.wilkosz написа: ↑16 мар 2025, 21:26Това е коригираната чрез паритета на покупателната способност нетна заплата в Европа. Много добре обърнете внимание на тенденциите и закономерностите преди да искате евро.Българите имат по-голяма покупателна способност, отколкото гърците, португалците, словаците, латвийците. Всички те имат евро и това им натиска качеството на живот надолу и ги прави бедни! Поради високите цени заради еврото. Ако България приеме еврото, веднага ще падне на нивото на тези държави, и под тях дори. ...
Значи България е приела еврото през 1997г, макар че официално то съществува от януари 1999г за банкови операции, а в обращение влиза януари 2002г.Stringmeteo написа: ↑16 мар 2025, 22:48С една "лека" поправка - ние еврото сме го приели още преди 28 години...
Да, именно. Ако няма промяна там, а и като цяло, ако нямаш адекватна икономическа и друг тип политика(която е изцяло вътрешно дело), няма да усетиш и почти нищо като бонус от Еврозоната. А дали ще помогне особено със справянето на корупцията е доста спорен въпрос. Едно нещо е напълно сигурно - хората с ниските доходи ще усетят най-тежко влизането в Еврозоната, особено първите години.Stringmeteo написа: ↑17 мар 2025, 13:12Да, а основното от тях е липсата на корупция или по-точно - свеждането ѝ до приемливо ниско ниво, което не е случаят у нас в момента, за съжаление.![]()
Galina Karamotcheva:
11h
Конспирацията за цифровото евро цели да настрои обществото срещу членството на България в еврозоната и срещу Европейския съюз като създава страхове и недоволство. Фантазиите в тази конспиративна теория е лесно да се проверят и всеки, който е грамотен може да разбере, че в нея няма нищо вярно. Това, че тя стига до обществените медии е истинско безобразие.
В разпространяването на конспиративната теория за цифровото евро през последните 10 дни се включиха:
• Андрей и Ружа Райчеви – 7/8 ТВ
• Харалан Александров – БНТ – „Денят започва“
• Румен Михайлов – БНТ – „Говори сега“
• Доц. Григор Сарийски – „Поглед.инфо“ и „Карбовски“
• Магдалена Ташева - Доц. Мангъров и Силва Дочева разпространиха видеото й, което е пълно с глупости, а Силва Дончена е добавила, че ЕС се управлява от сатанисти
• Виктор Папазов – Карбовски
https://www.facebook.com/radan.kanev/po ... DaBwr9NyGlRadan Kanev :
4h
Откъде тръгва заблудата за "спестявания със срок на годност"?
Миналата седмица гостувах по темата на Мартин Карбовски и той ми показа (за съжаление бяхме онлайн, нямаше как да се запозная веднага) документ, в който според "Възраждане" се съдържат данни, че европейските институции "обсъждат" отнемане на спестяванията на хората.
Документът е Technical Dispatch (аз бих го превел като технически доклад, или техническо съобщение) от EDPS (European data protection supervisor, органът на ЕС, който отговаря за спазване на стриктното европейско законодателство за опазване на личните данни и личното пространство).
В този документ, EDPS, както повелява функцията му, обсъжда техническите характеристики на проекта за "цифрово Евро" или европейска CBDC (Central bank digital currency). Сред тези рискове и характеристики, на страница 6 се отбелязва и възможността подобни цифрови валути да бъдат програмирани по различен начин, в т.ч. да се ограничават разплащания за определени цели, да се въвеждат лихвени проценти и да се задава expiry date - срок на годност на валутата в дигиталния портфейл.
Това, разбира се, не означава нито парите да "изчезнат", нито да бъдат насочени за разходи, които собственикът не одобрява, а да бъдат върнати от дигиталния портфейл обратно в банковата му сметка. Но далеч по-важно е, че това е предупреждение за рискове, които да бъдат законодателно избегнати, а не препоръка.
Всъщност, цитираният Tech Dispatch е доказателство, че в ЕС институциите се стремят да анализират и предотвратят всички рискове за правата ни, свързани с живота в трудно разбираемото дигитално пространство. Нерядко приемаме тези норми в наша защита за досадни свръхрегулации. Но истината е, че гражданинът на ЕС е многократно по-защитен от този на САЩ или Китай.
Отделно - Регламентът за цифровото Евро е на много ранен законодателен стадий. Той е подготвен от ЕК още през 2023г., но оттогава е в постоянен режим на анализ на риска и консултации, като активната законодателна работа в ЕП и Съвета на ЕС (правителствата) изобщо не е започнала.
В коментари пускам текста на въпросния Tech Dispatch, както и пълния запис на разговора с г-н Карбовски. Мисля, че стана напечен, но смислен и интересен разговор, с ясен сблъсък на различни, често противоположни гледни точки за Европейския съюз и членството на България в него. Противно на много съмишленици, мисля, че такива разговори не са никак излишни. Резултатите от затварянето във все по-радикализирани "балони" от съмишленици са видими в САЩ, а все повече - и в европейски държави.