Въпроси около ИНТЕРЕСНИ ЯВЛЕНИЯ И ПРОЦЕСИ НАД СТРАНАТА

То е ясно - който се интересува от нещо (около понятие, термин, явление, процес...) - пита, а който смята, че може да отговори или просто има какво да обясни на останалите - си казва приказката ;)...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Hristo Chipilski

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 73746
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 03 яну 2025, 14:35

Ето още материал за размисъл с днешния и вчерашния сутрешни сондажи в София (има и друг вид налични визуализации, но този сайт поначало е доста дървен, който иска, да разцъка, срокът се сменя на ръка горе в линка, но даже и София я няма в повечето моменти, трябва и тя да се слага на ръка - 15614 :laughm: ). Иначе, основното е, че вчера ясно се вижда приземният подинверсионен, мъглив слой, дебел ~250м, който днес е "изяден", но така и не става категорично ясно пак дали е изяден от вятъра, или от "нагряването" на мъглата от наличната по време на сондажа средна (ниво на ~2600 м надморска) и висока (ниво на ~7000 м надморска) облачност. По-скоро "изяждането" е заради някаква комбинация от двете споменати, в неизвестни пропорции :laughm: ...

Victus
Мнения: 7852
Регистриран: 23 яну 2011, 03:51
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » 05 яну 2025, 12:08

gosho97 написа:
05 яну 2025, 09:25
Е, за моя де. В ниското, в дупките винаги в началото на затоплянето, а не когато е най-студено във височина е най-студено долу. Тъй че да, утре заран, ако няма вятър по дупките ще е по-студено от днес, за вторник вече едва ли тогава ще е бая жега.
Утре сутрин ще е с 10 градуса по-топло на 850хПа. От -7 става +3 градуса за Варна. Възможно ли е да не окаже никакво влияние, предвид че нямате сняг в града?
Също така моделите дават слаб ЮЗ вятър за през нощта при вас. Даже и да не пробие в ниската част на града, няма ли разбутването на горните слоеве да намали изстиването? :hmm:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Stringmeteo
Site Admin
Мнения: 73746
Регистриран: 14 авг 2006, 22:51
Местоположение: София, Слатина (Хр. Смирненски/Г. Милев-Слатина)
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » 09 юни 2025, 02:01

Бял облак написа:
08 юни 2025, 13:16
Интересна ситуация се получи тази нощ с минимумите в Североизточна България и то най-вече тази зона по-близо до морето.

Първо, там бе тихо цяла нощ за разлика например от района на Лудогорието, където имаше градиент и е подухвало.
Второ и най-интересно за мен - точно в този район, крайните СИ части, въздушната маса е крайно бедна на влага, тъй като попада в периферията на високия антициклон с център непосредствено западно от Крим, което осезаемо увеличи излъчването на земна топлина в Космоса най-просто казано. И в резултат се получи доста остро изстиване. Това сравнено и с негативните релефни форми в Централна и Западна България, където водната пара беше в изобилие и съответно изстиването нищо особено.

Изобщо, много показателна синптична обстановка за изключителната роля на водната пара в задържането на топлината в атмосферата.
Идната нощ условията се запзват с доста ниска влага пак там и може да се очаква минимумите в Николаевка, Метличина, Добрич, Йовково и др. да са подобни на днешните или малко по-високи. :hmm:
Аз пък мисля, че оста на баричен гребен е доста по-силен фактор, както много пъти съм натъртвал предимно по зимни поводи. Точно въпросните места през миналата нощ са попаднали в перфектния център на много добре изявен баричен гребен. В подобни райони се наблюдават много силни низходящи движения, които свалят сух въздух от горните нива на тропосферата и изсушават много добре цялата тропосфера. Даже и да остане някаква влага в сравнително тънък слой при земята (под антициклонална инверсия), който слой през зимата даже може и да не е много тънък, все пак като цяло влагата в тропосферата е малко и парниковият ефект намалява много силно. По настоящото време на годината изсъхването даже може да се благоприятства до по-близо до земната овърхност, тъй като дневното приземно нагряване е по-силно и антициклоналната инверсия през деня може почти да изчезва. В изявено ниските места обаче това става по-трудно, а и по-близо до морето може да стават допълнителни полубризови химии, които ако не с друго, да помагат поне с по-ниски (стартови за изстиването) максимуми :hmm: ... Така или иначе, над въпросния район се е получило прилично изсушаване на атмосферата и съответно...

Една вметка за водната пара като парников газ обаче (във връзка и с едни скорошни дискусии на едно друго място). Да, тя може и да е основният падников газ и средно за цялата Земя може да осигурява около над половината (преди имаше оценки и за почти 2/3, но май са ги занижили междувременно :laughm: ) от парниковото затопляне на земната повърхност (общо с около 33-34℃). НО. CO2 си държи доста голяма част от останалия дял и всякакви "своеволия" с количеството оказват съоветното достатъчно решаващо влияние. Особено на север, където поначало делът на CO2 е доста повече от 1/3, поради простия факт, че там има относително малко водна пара (спрямо средното за Земята). Също така има една доста гадна положителна обратна връзка, свързана с това, че когато парниковият дял на CO2 се увеличи даже и с малко (по каквито и да било механизми, ако ще и настоящото му количество да е довело почти до "насищане" според някои оценки), това води до (поне малко) по-висока температура, съответно до (поне малко) повече влага в атмосферата (при равни други условия), което веднага увеличава и парниковия ефект на водната пара, което повишава (още малко) температурата и така... до безкрай, макар и с постепенно затихване :) ... (Около полюсите също и положителните обратни връзки, свърани с парата и албедото, са доста по-драстични, между другото.) Могат да се измислят и някакви отрицателни обратни връзки, свързани с водната пара (по линия на облаците и не само), но там нещата са доста по-завързани и несигурни все още, май. (За друга възможна положителна обратна връзка, свързана с освобождаване на големи количества природен метан при определени степени на допълнително затопляне, даже и няма да отварям тема сега. :deal: ) Така че не е важно какъв е делът на затоплянето от (само уж) независещата от човешката дейност водна пара. Важното е, че CO2 е една от главните съставки, която директно се влияе от дейността на човека и че тази съставка след това повлича промени и в други парниковеи съставки... :deal:



P.S.: Актуалната статия в Уикипедия за парниковия ефект е доста научна, между другото :laughm: ...

Отговори

Върни се в “Въпроси и разяснения - метеорология и климат”