(Полу)несериозно за глобалното затопляне

Доста полулярна тема напоследък, мисля, че няма нужда от допълнителни пояснения...

Модератори: Бял облак, Killerbeast

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » нед окт 29, 2017 9:58 pm

Аз наистина съм върло против каквито и да е бежанци и нежелани имигранти. Където и да било. Ако ще отива човек в чужда страна, то това трябва задължително да бъде в рамките на правилата и ограниченията определени от местното управление, като ако ще остава трайно е длъжен да приеме местната култура, традиции, обичаи, ценности и език за свои. Ако тези критерии не са покрити от човека - депортация или недопускане в страната ако не пожелае да ги покрие. По-свободни правила само за туристически или ограничени по трайност бизнес пътувания.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » нед окт 29, 2017 10:04 pm

Авторът мое да е и каталунец– ))
С украински Крим руснак сто на сто НЕ Е :grin1:
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » нед окт 29, 2017 10:15 pm

Ахахаха

Може и да е Американец бре :D
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » нед окт 29, 2017 10:32 pm

Малко уточнения относно 100те метра надигане на моретата.
При пълно стопяване на антарктическия лед повишението ще е някъде около 88 метра. Назад в темата бях поствал друга карта.
*вкл. са и гренландските ледници, които дават 6 метра или осем, не ми се рови).
Има обаче един много тънък момент, който няма как да се изчисли и прецени точно.
При разтопяването на лед ана Антарктида, самата суша на континента ЩЕ СЕ ИЗДИГНЕ и то несимволично.
Просто огромната тежест там е натиснала кората надолу.
С колко ще избута още океанското ниво нагоре една "изплувала" Антарктида плюс част от шелфа и - ън аалах ноус, демек един господ знае. Тъй че стоте метра за останалоите континенти никак не са невъзможни.
Сега, друг е въпросът, че Антарктида НЯМА да се разтопи до 2100 година. Няма начин.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 9:46 am

Мнение от quittr » пон окт 30, 2017 12:07 am

Знае ли се горе-долу по колко се увеличава морското равнище на градуса затопляне и пропорционално ли е? :hmm: И Колко се е увеличило за последните 100 години примерно?
Сега открих в някаква статия, че увеличението е 3мм на година.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет окт 10, 2019 11:10 am

Идиотските и очевидно несбъднали се катастрофически идиотии около ГЗ. Да си припомним и Лудото Гретче ;)

https://www.zerohedge.com/health/idioti ... redictions

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет окт 10, 2019 11:19 am

Още един концептуален линк от любимия на Стринг за политическо цитиране парц...пардон, ресурс "ФАКТИ" (!) :buble:

"Извънземните са тук и ще ни спасят (вкл. от ГЗ)"

Оставям без коментар. :cool:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет окт 10, 2019 11:32 am

quittr написа:
пон окт 30, 2017 12:07 am
Знае ли се горе-долу по колко се увеличава морското равнище на градуса затопляне и пропорционално ли е? :hmm: И Колко се е увеличило за последните 100 години примерно?
Сега открих в някаква статия, че увеличението е 3мм на година.
Знае се и е пропорционално единствено заради топлинното разширение на самата затоплена вода :grin1: , като коефициентът е 2,07 х 10-4 "удължаване" на водата на всеки градус затопляне. Данни тук, като гледам обемния, а не линейния коефициент, по разбираеми причини ;) . Тоест грубо на всеки 1℃ затопляне на океанската вода, тя ще се "надига" с ~20 см на всеки 1000 м затоплен слой. Добрата новина тук е, че затоплянето на океаните в целия им обем е изключително бавен и енергоемък процес. Реално се затопля забележимо само сравнително тънък повърхностен слой, тоест даже и при затопляне с 3-4℃ "надигането" няма да е фатално голямо, поне в началото. Аз не бих се ангажирал с прогноза обаче колко бързо затоплянето би се разпростряло и в дълбочина, сигурно има добри анализи за това някъде :dontknow: ...

Що се отнася до другата, силно несигурна, съставка, свързана с топенето на континентални ледове (Антарктида, Гренландия и с много по-малко влияние планинските ледници), за нея изобщо не е ясно кога би се отключила лавинообразно. Ако се отключи истински в някакъв момент обаче тя може да предизвика доста бързо повишение и с метри... За момента май по-забележимо е ускоряването по планините (несъществен принос за нивото) и донякъде в Гренландия, но... :dontknow:

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет окт 10, 2019 1:57 pm

Беше ми попаднала една много илюстративна картинка - сравнение в дълбочинната циркулация по време на (до Еоцена) и след установяването на ледникова шапка в Източна Антарктида, което започва в края на Еоцена или Олигоцена да речем. За жалост, прецених, че едва ли това ще бъде интересно, освен на 2-3 в тоя форум и не я сейфнах, а не ми се губи време да я търся.

Повечето от дори заинтересованите от материята, нямат реална идея, какво огромно количество топлина е нужно, за да се загрее и дънната част на океана.
Та, по време на ПЕТМ (и преди това, през целия Мезозой), океаните са били изцяло топли, от горе, до долу, грубо казано. Разбира се, в дълбоките им части е било малко по-хладно от повърхностните, но не както сега(по дъната е с няколко градуса над нулата, плътно над нея).
Докато е съществувал Тетис, е имало съвсем различна конфигурация на ъпуелинга. След като Антарктида се покрива с достатъчно лед, започва постепенно да охлажда дънните води на ЦЕЛИЯ световен океан и така- 20-25 милиона години (!) за да МОЖЕ -да се заледи И Гренландия, и да започнат ледниковите периоди.
Сега си представете колко време би отнел обратният процес. Дори да инкасира 10 или 100 пъти повече топлина за единица време, отколкото е губил навремето, Световният океан би се нуждаел от безумно много време, за да се върне към ОНЯ статус - по-скоро това никога няма и да се случи: никой не е отменял Антарктида, скапаните Хималаи (спиращи ветровете към Средна Азия и Сибир), грозния леден балдър Гленландия и....липсата на Тетис. Не си слагайте толкова на сърце алармистките глупости.

Ако приемем, че подменим горните 200-300 метра топли океански води с придънните по някакво метафизическо чудо, които придънни води са с температура далеч под 10 градуса, ще последва студен катаклизъм и целият световен ЦО2, дори учетворен, няма да се справи с ледената епоха, която ще последва. По-важното: за да се претопли отново до сегашните Т на поне горните 200-300 метра биха били нужни десетилетия, по-скоро столетия-две минимум.
Та....

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет окт 10, 2019 2:17 pm

Хммм, хм. :hmm: Едно уточняващо разсъждение в тази връзка. Колко дебел слой на Черно море (че е близо, включително до ума :) ) се колебае между няколко градуса над нулата и няколко градуса над 20℃ в рамките само на няколко месеца? И даже и ако приемем като много груба халваджийска сметка, че този скок с 20℃ за няколко месеца става само в слой 2-3 метра (реално е повечко май ;) ), колко бързо, по тази халваджийска сметка, би се стоплил 100 пъти по-дебел слой? :hmm: Да, приближаваме се, на пръв поглед, до твоята оценка :) , но... не знам, трябва ми доста повече физика за тези сметки...

А ето и една задачка-закачка от мен в тази връзка. ;) Според някои оценки и изследвания средният поток на парникова топлина към земната климатична машина е от порядъка на 0,5-1 W/m2, тоест средно за 1 секунда всеки квадратен метър от повърхността получава 0,5-1 джаул допълнителен прегрев, който се натрупва постоянно с времето. Та, доста интересно би било, чисто физико-математически ;) , да се направят някои леки допускания (например това, че почти цялата тази допълнителна топлина се поема от океаните, което си е самата истина :) ) и да се сметне с каква скорост би вдигал този поток средната температура на океаните (макар да е ясно, че той основно ще се разпространява в повърхносните слоеве). Това на първо четене не е трудно, нужни са само средната дълбочина, общата площ (на земната повърхност) и топлинният капацитет на водата в океаните, но... лично мен ме мързи сега да смятам :) . Но който иска, да дерзае :grin1: ...

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » чет окт 10, 2019 2:34 pm

Не знам дали е толкова лесно, трябва да си много на ти с физиката,термодинамика, за да сметнеш бодобно нещо. Първо колкото повече се нагрява едно тяло толкова по-силно е излъчването от него и зависимистта не е линейна, закон на Стефан-Болцман :dontknow: , Второ ще се засилват или заабавят течения и тнт. Сигурно има още куп неща, за които изобщо не подозирам.
Бях чел статия за ПЕТМ някои климатолози твърдят, че Т. се е вдигнала за няколко столетия с 5 гр, но други изчислили че не е възможно за под 1200г чисто теоритично и ако не се лъжа беше за Т на океаните, ще я потърся.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет окт 10, 2019 4:30 pm

Оправих си малко единиците :laughm: . Иначе по принцип нелинейността в случая няма никакво значение, и без това подобни сметки трудно могат да се направят особено строги и точни. Факт е обаче, че за периоди от порядъка на 5-10 години може да се приеме почти перфектна линейност. Идеята ми беше просто за най-обща представа да се сметне тази скорост на подгряване на цялата система до каква скорот на нагряване на океаните (които поемат почти целия подгрев) би водила, което би било и някаква доста груба оценка за "неимоверната" (а дали наистина и доколко точно? :hmm: ) топлинна инертност на океаните - това е :dontknow: ...

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет окт 11, 2019 11:12 am

Stringmeteo написа:
чет окт 10, 2019 2:17 pm
Хммм, хм. :hmm: Едно уточняващо разсъждение в тази връзка. Колко дебел слой на Черно море (че е близо, включително до ума :) ) се колебае между няколко градуса над нулата и няколко градуса над 20℃ в рамките само на няколко месеца? И даже и ако приемем като много груба халваджийска сметка, че този скок с 20℃ за няколко месеца става само в слой 2-3 метра (реално е повечко май ;) ), колко бързо, по тази халваджийска сметка, би се стоплил 100 пъти по-дебел слой? :hmm: Да, приближаваме се, на пръв поглед, до твоята оценка :) , но... не знам, трябва ми доста повече физика за тези сметки...

А ето и една задачка-закачка от мен в тази връзка. ;) Според някои оценки и изследвания средният поток на парникова топлина към земната климатична машина е от порядъка на 0,5-1 W/m2, тоест средно за 1 секунда всеки квадратен метър от повърхността получава 0,5-1 джаул допълнителен прегрев, който се натрупва постоянно с времето. Та, доста интересно би било, чисто физико-математически ;) , да се направят някои леки допускания (например това, че почти цялата тази допълнителна топлина се поема от океаните, което си е самата истина :) ) и да се сметне с каква скорост би вдигал този поток средната температура на океаните (макар да е ясно, че той основно ще се разпространява в повърхносните слоеве). Това на първо четене не е трудно, нужни са само средната дълбочина, общата площ (на земната повърхност) и топлинният капацитет на водата в океаните, но... лично мен ме мързи сега да смятам :) . Но който иска, да дерзае :grin1: ...
Черно море, дори бидейки мизерен по площ гьол, и заобиколен почти отвсякъде със суша, под 200 метра дълбочина си остава с постоянна Т. Т е вертикални движения под тая дълбочина няма (сероводородът го доказва, като си стои там, инак би изплувал, поне отчасти). На това, какви са сезонните промени на Т под 200 метра между "почти никакви" и "никакви" залагам на второто. Още едно косвено доказателство за неизкушен в самата материя, е и какво се случва при августовските ъпуелинги по нашия бряг - когато от 25-27 поне, се случва да стане и 12-14 градуса, а това едва ли е от стоо или 180 метра дълбочина издигната вода. По-скоро са няколко десетки метра.
С уточнението, че в случая не ми се търсят материали и разсъждавам като любознателен лаик.

Колкото до екстра-енергията (форсингът) споменат от теб, океаните поглъщат по-голямата част от него, но и очевидно започват да излъчват обратно солидна част от нея (т е излъчват повече, отколкото са излъчвали през предния еквилибриум)
Освен това, пак да повторя: Механизмите на ООВ работят със сигурност при топенето на крайбрежията и океанския лед на Антарктида, охлаждайки повърхностните, но и добавяйки "студ" към целия световен оекан в по-ниските му слоеве (тук не ми се разсъждава, честно казано за корекциите по соленост/плътност: факт е, че затоплянето среща сериозен отпор от Антарктида, която доставя огромни количества студена, едва наднулева вода и към трите главни световни океана, с които има топла връзка :grin1: в най-южните им части. Тоя студ, дали долу или горе, или по средата, все трябва да се "дене" някъде и да - остава си в системата на планетата ни, създавайки "допълните;на работа" на ГЗ.
И така ще бъде, поне докато не се разтопи И източна Антарктида или поне не се отдръпне ледът и на 100-200 км навътре (демек в обозримо бъдеще НЯМА да стане).
ГЗ непременно ще се саморазправи с шибаната Гренландия (плюс 7-8 метра на океаните примерно), но Антарктида е твърде костелив орех. Като извод -да повторим, не приемайте чааак толкова насериозно алармистите (линковете с несбъднали се катастрофични пророчества 2-3 мнения нагоре).

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 11:00 am

Мнение от geoge » нед окт 13, 2019 1:38 am

Изображение :grin1:
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет окт 17, 2019 4:30 pm

Зелените хубвейбини започват да си го отнасят, слава Богу :buble:

https://www.theguardian.com/environment ... nderground

Отговори

Върни се в “Глобалното затопляне - митове и реалности”