ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - КРАТКОСРОЧНИ (2019)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » нед ное 03, 2019 4:51 pm

Демек се правиш на обективен,ясно)
Щом критерият не е същият, както при турнирите няма смисъл от тоя разговор. :dontknow:
по твоята логика щом е можело някой теоретично да го набута на някого, значи той му го е набутал. А когато теоретичната възможна максимална е хикс, да приемем, че е била толкова?)))

ОК.
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » нед ное 03, 2019 5:46 pm

Аз разбирам защо се дразни Бисмарк и може би има донякъде основание. Ами защото едно такова виртуално реабилитиране, някакво си, би дало още крила на Данис да пуска още по-сини чаршафи. Че в това няма почти никаква доза анализ, а само трескаво търсене на най-студения модел... И със сигурност ще е до голяма степен прав. Данис обаче е пичага аз му се радвам, както се радвам и на бъзиците на топломаните някой път, стига да не са прекалени. ;) :laughm:
Повечето топломани също са били зимомани преди време, та знаят за какво става въпрос, айде сега :)
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » нед ное 03, 2019 6:43 pm

Може пък, заради класацията да започнат да се появяват по рядко, опашкарски прогнози за сняг, всички ще внимаваме повече :) , когаъо се води статистика. Да изчакаме обобщението на НИМХ в началото на другият месец, ако има нещо за превалял сняг там, значи е официално.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » нед ное 03, 2019 7:13 pm

wolfie написа:
нед ное 03, 2019 5:46 pm
Аз разбирам защо се дразни Бисмарк и може би има донякъде основание. Ами защото едно такова виртуално реабилитиране, някакво си, би дало още крила на Данис да пуска още по-сини чаршафи. Че в това няма почти никаква доза анализ, а само трескаво търсене на най-студения модел... И със сигурност ще е до голяма степен прав. Данис обаче е пичага аз му се радвам, както се радвам и на бъзиците на топломаните някой път, стига да не са прекалени. ;) :laughm:
Повечето топломани също са били зимомани преди време, та знаят за какво става въпрос, айде сега :)
Това са глупости.
Дали Пенис е пичага, льольо или драг куийн НЯМА отношение към тематиката.

Трябва да има ясна и обективна проверимост на всичко. Най- елементарното е да се приемат стандартните станции за меродавни, при всичките им кусури.
В една прогноза 3 или 4 дни още преди въпросната обстановка дори написах, че по високите места на Предбалкана и дори Лудогорието, може да прехвърчи мокър сняг. Там дилема нямаше - както и , че това е без значение - нито ще затрудни пътуването, нито ще натрупа.
Разбирам, че го играеш непрекъснато неконфликтен и умерен, но включването на стринг е пълен нонсенс.
Един стопкадър от клип на селски бьемьвье чекист няма как да бъде доказателство, защото нито е ясно кога, нито как е правен.
Нито, честно, на него се вижда каквото и да е, реално.
Въпросът е абсолютно принципен, затова и като правим прогнози за Сф, пишем - отбелязано явление в НИМХ или СП около твоята станция, защото на теб, за разлика от криоумниците на СИ имам пълно доверие.
И не, щото си пич - което е факт, а щото си се доказал като обективен. За разлика от валежите от скреж при 15 градуса. Както и изумителната реакция на админа: можело да вали.
Може, тя и баба можеше да е мъжка, ако имаше дръжка.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » нед ное 03, 2019 7:46 pm

bismarck написа:
нед ное 03, 2019 7:13 pm
Разбирам, че го играеш непрекъснато неконфликтен и умерен
Не го играя, а наистина се опитвам да бъда такъв. Казвам, опитвам се, а не "съм". Нямам иначе проблеми да се скарам с който и да е, обаче после, като мине малко време, не се чувствам добре. С повечето хора сигурно е така, но това вече са дрънканици безмислени, не по темата :lol: Ей, за някакво прехвърчане направихме въпрос, добре, че скоро няма да има. :thumbup:
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » нед ное 03, 2019 7:50 pm

В резултат на случката предлагам да обявим Dannis за най-добрия прогностик във форума, а ние да си уеднаквим с него определението и критериите за сняг и снеговалеж.
Тука ви давам възможност да опишете по-точно фазата на валеж(между вода и киша), която се вижда от клипа и от тук нататък това да е общоприетото ни определение за сняг и снеговалеж. Дали това е сняг и може да натрупа снежна покривка, доколкото разбирам за никой няма значение при положение, че Dannis го обявил за такова.
Метереологията е наука в развитие и кой ще я развие, ако не най-добрите... и конкретно Dannis! Да започнем от базови понятия - какво е "сняг". Ако не знаете - питайте Dannis!? :cry:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » нед ное 03, 2019 11:57 pm

Първо благодаря на wolfie за комплиментите. Оценявам ги. :) :thumbup: Второ, Бисмарк до колкото знам в Омуртаг живеят хора и не се намира в планитата? Следователно щом там е валяло сняг,то значи се отчита за такъв за равнинната част на страната! Ти сам ме цитира, "Данис каза,че ще вали сняг над 4-500 метра. " Еми валя ли ? Валя ! На клипа отчетливо се вижда снеговалеж,отделно имаше сники и от друго място,близко до Търговище също със снеговалеж. :wink: Но няма да се правя на велик познавач.АЗ пиша в тоя форум единствено от страст по времето. Затва и гледам непрекъснато модели.Дори и лятото ги гледам,просто тогава не пускам опашки,защото тъпото лято ми е безинтересно.
Ето и снимки от въпросния снеговалеж. https://nova.bg/mynews/view/2019/11/01/ ... 1%8F%D0%B3
Пак ще повторя,няма да се бия в гърдите,че съм познал,но няма и да допусна да ми се подценяват възможностите !

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пон ное 04, 2019 1:07 am

Браво на Данис! За пореден път напипа обстановката преди всички и сложи Видинския многознайко в малкия си джоб!
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

4uk

Мнение от 4uk » пон ное 04, 2019 5:44 am

Нали се разбрахме, че това което ни показваш не е точно сняг!?
Подценявам възможностите ти,.. ЗАСЛУЖЕНО!

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пон ное 04, 2019 9:24 am

4uk написа:
пон ное 04, 2019 5:44 am
Той Данис си го знаеме, ама къде са твойте прогнози, интерпретации на такива или поне някакви наченки, които да коментираме?

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон ное 04, 2019 9:41 am

gugun4u написа:
пон ное 04, 2019 9:24 am
4uk написа:
пон ное 04, 2019 5:44 am
Той Данис си го знаеме, ама къде са твойте прогнози, интерпретации на такива или поне някакви наченки, които да коментираме?
Където са и тези на Данис. Данис прогнози реално няма - има пляскане на сини чаршафи със сбъдване едно на 50 или с горната "доказателствена" база.
Човекът поне не се прави на спец, за разлика от всички сини стратези и "познавачи".
Освен това, конкретно в тази тема, прогнози не се дават - сравняват се прогнозите и "прогнозите" с реалността.
Всеки може да го прави, стига да има обективен критерий и база за такава проверка. Да пре-припомня: размазана снимка в движение от Гоуфо с двата "аспоха" НЕ Е доказателство.

4uk

Мнение от 4uk » пон ное 04, 2019 10:19 am

Никой тук не прави собствени прогнози! Всички ползват чужди прогнози на различните центрове, които припознават като най-вероятни или ги модифицират леко според "вътрешни усещания" или "обосновани предположения".
Колкото до моите прогнози: Преди повече от 10 дни когато Dannis пльосна синия чаршаф с минусите и снега за току що преминалото захлаждане писах, че това няма да се случи в описания вариант и температурите ще са наднулеви и сняг няма да вали. Както се и случи! Един умник ме нарече "епигностик" понеже предричам неща, в които и центровете не са сигурни. Е, епигностика позна! 1:0 за мен срещу Dannis! :thumbup:
Да си пожелаем зимата да ни скъса от студове и снегове, ама същите каквито Dannis ни показва в клиповете! :grin1:

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пон ное 04, 2019 1:22 pm

В крайна сметка сняг валя в ниското (под 600 метра), което го казваше само Данис че ще стане и стана.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пон ное 04, 2019 1:34 pm

Windy написа:
пон ное 04, 2019 1:22 pm
В крайна сметка сняг валя в ниското (под 600 метра), което го казваше само Данис че ще стане и стана.
И доказателствата за това са....(попълни нужното).
Щото на едни други 600 метра не валя - София нямаше никакъв сняг, т е "прогнозата" се провали.
Ако тя е била "някъде в страната или извън нея" под 500 метра ще вали - да познал е. Дай да видим (линк). Как точно е формулирана "прогнозата".
Аз помня "под 500 ще вали сняг". Коригирай ме, ако греша - с точен линк.

4uk

Мнение от 4uk » чет ное 07, 2019 10:10 am

Май няма нужда да чакаме края на Ноември за да го обявим отсега за поредния наднормен месец. Натрупаната положителна аномалия дотук + абсолютно сигурната в следващата 1 седмица ще стане неизтриваема, при липсата на каквито и да са намеци в прогнозите за сериозен студ до 23.11. Напълно реалистични са +2-3°С аномалия! Е, изненади са възможни, но те засега не са в прогнозите, а само в главите на криофилите! Да си ги пазят там!
Останалите - да се насладим на новия си климат!
:banana:

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”