ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - КРАТКОСРОЧНИ (2019)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

bezsmurten
Регистриран: нед сеп 29, 2019 8:21 am

Мнение от bezsmurten » чет ное 07, 2019 10:35 am

4uk написа:
чет ное 07, 2019 10:10 am
Май няма нужда да чакаме края на Ноември за да го обявим отсега за поредния наднормен месец. Натрупаната положителна аномалия дотук + абсолютно сигурната в следващата 1 седмица ще стане неизтриваема, при липсата на каквито и да са намеци в прогнозите за сериозен студ до 23.11. Напълно реалистични са +2-3°С аномалия! Е, изненади са възможни, но те засега не са в прогнозите, а само в главите на криофилите! Да си ги пазят там!
Останалите - да се насладим на новия си климат!
:banana:
Климат и време са две коренно различни неща, не ги бъркай. Мисля, че вече коментирах, преди време, колко е важно температурите да не се задържат продължително време над нормите. Да ти припомням ли защо???? И не се радвай, идва сериозна истинска зима, скоро ще разбереш.

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » чет ное 21, 2019 9:34 pm

mnn написа:
чет ное 14, 2019 6:58 am
Каквото ще става с валежите /евентуални по-сносни количества/, ще е за следващите часове и до утре. При последните обновления някои модели поразширяват зоните и вкараха някои места с валеж, които не са били предвидени предишните дни, но ГФС и ЕЦ конкретно за Видин не дават почти нищо. Еврото и Кахелман обаче дават 20 и над 20 литра, което за последните месеци е нещо рядко виждано, като денонощно количество....
Със закъснение от преди 6 дни, но при тази краткосрочна прогноза ГФС и ЕЦ се изложиха с прогнозните си количества конкретно за Видин /17,6 литра/. Регионалните модели напипаха по-добре реалните количества за там.

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » пет ное 22, 2019 8:46 pm

DANNIS написа:
чет ное 21, 2019 8:55 pm
Като гледам никой не е споменал за шанс за сняг някъде, но за мен такъв има,дори и за Русе. 0-та близва СИ България утре след обяд и вечерта и при приземните темп около +2℃ има шанс да го обърне. :)
Изображение
Първи писах тук за шанс за сняг, сигурно пак на късмет познах.. ех, вече 2 ри път за 2 седмици си на късмет познавам да еба.. Честито на Ловеч, Кнежа,Мездра,Враца и Лом. Скоро може и на СИ да завали.
Изображение

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пет ное 22, 2019 9:25 pm

Браво ! Минали години наистина си имал доста халосни
патрони, но сега доста добре се справяш ! На черното бяло не може да кажем, мъжко е да те поздрави човек :flourish:
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

ivmil
Регистриран: пет ное 11, 2011 11:23 pm

Мнение от ivmil » пет ное 22, 2019 10:26 pm

Всички пишман специалисти и капацитети тук трябва поне днес да замълчат гузно пред Данчо :grin1: И не за друго, а защото даде смела прогноза, каквато никой друг не посмя, и позна! А това, което НИМХ дадоха примерно, бе сняг над 1700 м. /май толкова беше/. Хайде сега същите капацитети тук да обяснят защо вали сняг сега там, където вали, и изненадващо ли е това явление за техния капацитетизъм :buble:

Потребителски аватар
itmpm
Регистриран: нед окт 16, 2011 5:06 pm

Мнение от itmpm » пет ное 22, 2019 10:46 pm

Това на Данчо не е прогноза, а предположение, базирано на интуиция. Трябва да си завършил физика, да можеш да симулираш атмосферните процеси най-малкото, или пък да можеш да напишеш модел за симулация, и тогава бих приел това за прогноза. Прогноза да дадеш е процес на сложно аналитично мислене, базирано на знания по физика на атмосферните процеси и математика+данни. Това все едно да кажа, че някво монтьорче може да изобрети двигател с вътрешно горене, и да му се кланям, че ми е сменил свещите, щот колата ми не пали, и да го мисля за бог.

Във Враца вали сняг, това много пъти е обяснявано, заради принудителното изкачване на студеният въздъх към Балкана, което води до понижаване на Т в горните слоеве.

ivmil

Мнение от ivmil » пет ное 22, 2019 11:06 pm

Именно де, интуитивното предположение на Данчо се оказа по-стойностно от научните прогнози на завършилите физика :grin1:
Аха, във Враца студеният въздух принудително се изкачвал.А в Плевен, Кнежа и пр. какво се изкачва :dontknow:
И на какво се или не се кланяш ми е през .... работа

Потребителски аватар
itmpm

Мнение от itmpm » пет ное 22, 2019 11:09 pm

1 път на хиляда все ще нацели. На нас ни трябва 90% успеваемост. И защо така с лошо ми отговаряш...

Плевен, Кнежа са на границата, може да е валнало малко, но не е натрупало. Вярно, че в прогнизте нямаше такова нещо, но това не прави Данис нещо кой знае какъв познавач. Нямам нищо против момчето, може да е свястно, не го познавам.

ivmil

Мнение от ivmil » пет ное 22, 2019 11:25 pm

Става въпрос за друго- при тези очаквани условия и едва близването на 0-та във височина по северната ни граница, никой друг не се осмели да анализира приземния студ, интензитет на валежа и т.н., за да даде прогноза за снеговалеж и в ниското, защото очаквано би станал смешен, нали така? Е, Данис даде такава "аматьорска" прогноза и позна. Не става въпрос за процента му на успеваемост принципно, а че позна точно сега при тези изходни условия. За това си заслушава да бъде поздравен, другото е сняг над 1700м. :laughm:
И да,извинявай за последното изречение от предния пост, беше тъпо и ненужно :thumbup:

Потребителски аватар
itmpm

Мнение от itmpm » пет ное 22, 2019 11:40 pm

Аз не разбирам защо нашите синоптици не дават прогнозите си в процент вероятност, както съм чувал, че правят в Англия. Може да кажат например - има вероятност от 10% да превали сняг на места в Северна България при по-интензивно нахлуване на приземният студ от СИ, примерно.

А наистина, някой може ли да каже защо преваля сняг в Плевен, дали не е някакво орографско засрещане на потоци, което води до понижаване на Т на 850 хПа, не са ми ясни много на мен тези неща.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет ное 22, 2019 11:41 pm

Оставете тук форума. Ами Нимх? Защо те вечно са с толкова неадектвни прогнози? Даваха 7гр макс за Русе. Истината е 3гр макс. В момента 0гр. Сняг вали в Свищовско в момента и даже побелява. До Дунав побелява. И къде е намекнато дори от НИМХ това?
Пълен провал са тия, честно. Съжалявам за всички служители, членуващи и тук. Просто това е смешно. Значи аз като гледам едно евро4 мога да направя много много по- добри прогнози от хора, учили, завършили, с голям опит и рязпплагащи с голяма база данни. Позор. А с Данис от онзи ден си коментираме този снежец за днес и сме прави. На Данис :thumbup:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Niksan
Регистриран: вт окт 26, 2010 4:15 pm

Мнение от Niksan » съб ное 23, 2019 12:21 am

(Коментара е за текущата обстановка)
И сега какво, НИМХ са виновни, че хората гледат смляни карти на това което дават Европейски/Глобални модели, да, че са в грешка спор няма, но все пак единствения човек които си позволи смела прогноза беше Данис, но той да е застанал пред ефирна телевизия? Изобщо нищо лично към него, даже му се възхищавам, жив и здрав да е. Поставете се за момент на тяхно място, и ще видите.
АМЦ В.Търново 189 надм. в.
http://93.155.192.228/Weather_Summary_V ... o_Plus.htm

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am

Мнение от stratega » съб ное 23, 2019 12:49 am

Браво на Данис :) :thumbup: .
Аз например май вчера (вече оня ден) обърнах внимание, при някой от моделите (ИКОН или НАЕ беше, даже не си спомням хубаво), че дават сняг за Румъния, че чак до Свищов и малко навътре и мисловният процес, който протече през главата ми беше нещо от сорта на "абе тея боцкат ли се нещо, къв е тоя сняг, дето дават в ниското, след толкова дни топло :) " и му дадох Х-са на подпрозореца хаха. А пък то какво стана :) .

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » съб ное 23, 2019 12:52 am

За мен основният проблем при НИМХ е, че нямат адета да си коригират и ъпдейтват прогнозите в движение и в течение на самия процес, особено при подобни динамични и сложно-гранични обстановки през студеното полугодие.
Съответно, това, което е подадено предходното денонощие, най-често бива папагалствано от всички медии и сетне какво да кажат бабичките дето няма как да отворят ГЕМ или ЕС?! :lol:

Тези от вас, които са следили коя да е тропическа буря или ураган, ще знаят, че амриканците ъпдейтват на всеки три чАса прогнозата си и даден алърт, издаден сутринта, може да е тотално нерелевантен за следобеда.

Обаче понеже тук няма как да ни удари силен ураган или торнадо, понеже на нормалния гражданин не му дреме дали на 22.11 ще вали дъжд или ще го обърне на дъждо-сняг за два часа, а пък на три места ще забели 4 мм сняг, понеже тия хора получават супер къси пари за труда си, съответно и работите се карат едно към гьотере. А и никоя медия не е толоква критична ( в повечето случаи) към леко сбъркана прогноза. Далеч повече трафик и рейтинг носи да се дрънка за Бойко, Цацаров, Гешев и Маямата. ;)

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Мнение от geoge » съб ное 23, 2019 1:23 am

DANNIS написа:
пет ное 22, 2019 8:46 pm
DANNIS написа:
чет ное 21, 2019 8:55 pm
Като гледам никой не е споменал за шанс за сняг някъде, но за мен такъв има,дори и за Русе. 0-та близва СИ България утре след обяд и вечерта и при приземните темп около +2℃ има шанс да го обърне. :)
Изображение
Първи писах тук за шанс за сняг, сигурно пак на късмет познах.. ех, вече 2 ри път за 2 седмици си на късмет познавам да еба.. Честито на Ловеч, Кнежа,Мездра,Враца и Лом. Скоро може и на СИ да завали.
Изображение
Минута мълчание... Ще ме караш да звъня в Берковица! :-o
Синджира си иде, козъта ги нема

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”