ЕПИГНОЗИ (анализи, обсъждания, спорове постфактум) - КРАТКОСРОЧНИ (2019)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » ср дек 04, 2019 11:39 am

Данисе, браво отново за прогнозата, но се опитай следващия път наистина да не слагаш цели региони на страната под общ знаменател - Северна България е от Дунава до Предбалкана, условията там са коренно различни, особено ако към уравнението прибавиш и разликите по посока Изток-Запад. Така че требва да се гледат малко по-детайлно детайлно нещата (естествено без простотии от сорта на прогнози по квартали в София).
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » ср дек 04, 2019 10:41 pm

Само, че в турнирите повечето участват в тези "простоии" с 1 станция за София и се съобразяват какво ще вали и колко там, както и каква ще е температурата при прогнозите. Това важи и за станциите в другите градове. Не мисля, че е "простотия" да се изпипват нещата по райони за големи градове и изобщо такива с варираща надморска дори и с вариации при прогноза за СП за определен процес, защото те са неизбежни. По-скоро другото клони към простотия или по-конкретно отворена врата. Като кажеш само "София" от 525 надморска до 900 надморска все ще стане нещо и все ще си познал. Затова за мен едното има много повече тежест от другото и гледам да правя разлика, откакто съм тук по райони, защото при раздробяване, различните части на София имат разнообразни СП. Да затворим темата или аз поне я затварям за себе си. Окончателно Младост има максимална височина 7 см, което е почти половината по-малко спрямо средната височина за декември за самия пункт /13,4 см от 45 години данни/. Процесът за тук е около средното ниво за някои места /основно Западна София и Северна София може да се включи, видно от картата със СП/ и под средното за други.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » ср дек 04, 2019 11:00 pm

Ами аз не съм чел до сега прогноза по квартали. Обикновено прогнозите са доста по-общи от типа: значителна" /"незначителна снежна покривка", по-рядко има" около не знам колко си см снежна покривка" или "до еди колко си см. или мм, сняг/дъжд". Казва се ,, ще се образува снежна покривка до 20см,, и толкова. Имам доста опит със следене на прогнози за снежна покривка-snowforecast и мога да кажа, че предварително 5 или дори 3 дена тези см са си ориентировъчни и не трябва да се приемат сериозно, като номинал.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

mnn

Мнение от mnn » ср дек 04, 2019 11:21 pm

Но предполагам си гледал турнир, че се участва със София-Младост и съответно се прогнозира за този район само. Не е нужно да е по квартали. Може да се каже и част от София. Пак е с повече конкретика от "София" само, което за мен лично нищо не говори заради вариращата надморска и голямата площ. Предполагам се стремим не само да гледаме картинки, защото в повечето сайтове резолюцията не е каквато искаме да бъде. В такъв случай сравнение межу тези, които се стремят да конкретизират район и тези, които пишат общо, няма как да има.
А с кодовете е нормално да е така. Кодовете са за София-град, София-област, което пак е по-лесно от определен район да конкретизираш, но нерядко има издънки и там.
За неразбралите прословутата обща фраза "в София ще има 10 см СП" реално излиза така: в София имаше СП от 7 до 12 см. Ако беше конкретизирано така- в София-Младост ще има 10 см, а реално е 7 см и така има 3 см разминаване от реалността. Това са вече безспорни факти.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » чет дек 05, 2019 7:20 am

Е да де, но ние тук не коментираме участието на Dannis в турнир, а прогнозите му в ,,опашки,, и средносрочни. Ясно е че много хора се дразнят от прекалениото внимание, което се отделя точно на неговата прогноза, като по този начин тя се фаворизира, но причината за това са обвиненията, че само пуска картинки, които никога не се случват. И някой предложи да се следи процента на успеваемост на прогнозите му. Това е причината два дена да коментираме прогнозата му, а не че е най- точна и успешна. Самите участници в форума поставят акцент, точно върху неговата прогноза и така другите които са направили и по-точни прогнози остават в сянка. В никакъв случай не можем да кажем обаче, че прогнозата му за тази обстановка е невярна и неуспешна, защото е писал 10см общо за София.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » чет дек 05, 2019 7:43 am

Не бих коментирал никоя прогноза на Данис, ако няколко човека не му ръкопляскаха постоянно преди и замазваха след като е сгрешил. Чак се замислям, дали имат роднинска връзка или просто ходят по един и същ тротоар. :lol:
Проблемът по-скоро не е в него. Приветствам желанието му да се задълбочава в метерологията, но някой трябва да му казва и истината. Тези, които го ласкаят не са му истински приятели, защото му внушават, че е непогрешим капацитет.
Млад човек е и ще вземе да се повреди да си повярва, че е така. Ако не се хлъзне в тази насока, има переспективи за развитие! :thumbup:
Но някои "добронамерено" са му намазали вече ските, че да гледаме сеири във форума.
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

mnn

Мнение от mnn » чет дек 05, 2019 8:38 pm

snow wall написа:
чет дек 05, 2019 7:20 am
.. В никакъв случай не можем да кажем обаче, че прогнозата му за тази обстановка е невярна и неуспешна, защото е писал 10см общо за София.
Не съм казал, че не е вярна, а че липсва конкретика, за да обсъдим после точната покривка, като такава точна покривка можем да обсъдим след като е посочено конкретно място, както някои сме го направили в съответната тема или интервал, защото няма как да е еднакава покривката в цяла София по обясними причини. За коя София ? Така може в Бояна да падне такъв сняг и пак е познато. Така може в Илиянци да удари мраз и пак е познато, защото е София. Плюс това този процес беше предвидим за котловината, като цяло с някои изключения, видно от архива. А за предишния процес да не говоря с твърд валеж, че някои си сложиха розовите очила.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет дек 06, 2019 12:10 pm

NorthStorm написа:
пет дек 06, 2019 12:01 pm
... В сф мрак и студ... :thumbdn:
Е как мрак, според вчерашната прогноза на НИМХ пече ярко слънце и аха, всеки момент, да стане +5℃ :dontknow: ...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет дек 06, 2019 12:34 pm

Стринг, при цялото ми уважение, да не искаме твърде много от хората, при този сериозен спред на всички възможни мезо- и всякакви модели....
Аз вчера бих дал едни 2-3 градуса макс за днес, за Сф , да речем (и вероятно бих сбъркал) :dontknow:
Изображение
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет дек 06, 2019 12:45 pm

А аз на първо четене снощи за днес бих дал "като днес" (тоест като вчера), мислех си го и не знам дали и в каква точно посока бих направил леки корекции, след евентуален дълъг размисъл и анализи (снощи не направих такива) :dontknow: ...

А то днес мъглата реално се оказа по-сериозна и трайна от вчера :laughm: ...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет дек 06, 2019 12:48 pm

А аз Ептен наизуст...В смисъл хич и не съм гледал никакви подробности, някак прима виста приех, че във високата Сф ще успее къде с лека адвекция, къде с дифузия и К ми Янко да качи 1-2 градуса спрямо вчера :grin1:
Глей, на Мусала е вече нула на практика :toilet:
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”