ОПАШКИ (07-12.2019)

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, angilari, Бял облак, ncuxap, Killerbeast

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт ное 05, 2019 11:45 pm

Ама чакай малко, една брутална компенсация с много студен период в който да ни съсипе от сняг и студ е съвсем в рамките на една прогноза за екстремно време, както дават по тази графика. Екстремумите, които се очакват са и в двете посоки. Тоест така както ще има екстремно топли и сухи, така ще има и екстремно студени и влажно фази. Дълбоко аномални както по проявление, така и по продължителност.
Последна промяна от Windy на ср ное 06, 2019 12:39 am, променено общо 1 път.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » ср ное 06, 2019 12:05 am

Уинди, никак не съм сигурен аз...
Бтв в Турция сушата май е много по-сериозна. Не съм сигурен де? Но по принцип сега и там трябва да има хубави циклони, а от месеци наред не съм видял да вали нещо качествено в по- голямата част на страната.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » ср ное 06, 2019 12:40 am

Понякога есента минава в наши§т регион (Балкани и Източно Средиземноморие) сушаво, като наваксва зимата (обикновено). Има го и обратният вариянт - валежни Септември и Октомври и суха зима. Сегашният е по-добър.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » ср ное 06, 2019 8:50 am

Никаква компенсация не е задължително да има... конкретно на нашата територия... и няма да има. Тя компенсацията за нашите жеги и в момента си тече някъде другаде,... например в Северна Америка! Попиля ги от ранни арктически нахлувания, а прогнозте са да продължат.
Климатът си търси нови патърни и ако имаме късмет нашият патърн може да се окаже "красота". На мен тази есен ми харесва, а за американската не ми пука! :grin1:
Дано се стабилизират така нещата за следващите декади! :banana:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » ср ное 06, 2019 9:29 am

Уинди, ти прочете ли дума по дума моя пост? По-конкретно удебеленото и подчертано "и в двете посоки". Очевидно е, че хората няма как да дадат за след х години прогноза еди къде си какво ще става - те очертават само тенденция за екстремностите - както топли, така и сухи, така и студени, така и снежни, без да уточняват къде какво точно ще се прояви. За нас това може да значи както тази суша до момента да е само началото, както тази жега да е само началото в топломански аспект, така и да дойде лелеяната от всички нас, криофилите, зимна екстремизация, с всичките й екстри като много сняг, изобщо много валежи плюс студ, независимо дали става въпрос за редуване на едната екстремност с другата през кратки интервали, или за продължителни периоди (продължителността също е вид екстремност!). :dontknow:

bezsmurten
Регистриран: нед сеп 29, 2019 8:21 am

Мнение от bezsmurten » ср ное 06, 2019 9:38 am

4uk написа:
ср ное 06, 2019 8:50 am
Никаква компенсация не е задължително да има... конкретно на нашата територия... и няма да има. Тя компенсацията за нашите жеги и в момента си тече някъде другаде,... например в Северна Америка! Попиля ги от ранни арктически нахлувания, а прогнозте са да продължат.
Климатът си търси нови патърни и ако имаме късмет нашият патърн може да се окаже "красота". На мен тази есен ми харесва, а за американската не ми пука! :grin1:
Дано се стабилизират така нещата за следващите декади! :banana:
Дано не се стабилизират, защото това ще се отрази крайно негативно на есенните посеви. Много от тях ще навлязат в активен процес на развитие, което при еднократно застудяване, а такова със сигурност ще има, ще доведе до огромни стопански загуби. Това ли е желанието ти???

ivmil
Регистриран: пет ное 11, 2011 11:23 pm

Мнение от ivmil » ср ное 06, 2019 9:46 am

Стига с тая компенсация в тази тема, сутрешното ГФС най-сетне вкара нещо различно - по-сносни валежи за след седмица, а следващият циклон 17-18.11 вече почва да присеща за месечната на НИМХ :lol:

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » чет ное 07, 2019 7:59 pm

Не се вижда край на жегата. Незапознатите ми приятели викат, че след южняк иде сняг, ама се налага да им обяснявам, че няма такова нещо сега. Горе долу константно време ни очаква и следващите 7-8 дни, предимно с южен пренос. Другата събота и неделя,
че и още по-топло и слънчево.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » чет ное 07, 2019 8:03 pm

:thumbdn:
На мен ми писна. Лято от април до ноември...8 месеца... :-?
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » чет ное 07, 2019 8:12 pm

Ами писва, не е типично, поне валежи да имаше.
Живи здрави, просто констатирам, не знам и защо смених летните гуми днес. :laughm:
Иначе аз лично си имам лаишки методи за прогнозиране на времето, най-вече като нямам време да гледам модели. Отварям апликацията за следващите 10 дни и гледам.
Хелзинки : жега с максове 6-8 градуса, мин 3-4
Москва : още по жега с максове 8-10 градуса, мин 4-6
Виена и Берлин : 8-10 градуса максове, близо до нормите.
Отварям и Щатите и гледам Чикаго здрава зима и ледени дни от понеделник, че и до -10 минимуми.

В Европа просто няма студ, освен много на север в Мурманск, където е доста студено, сигурно поднормено.

Потребителски аватар
wolfie
Регистриран: вт дек 23, 2008 2:11 pm

Мнение от wolfie » чет ное 07, 2019 8:26 pm

lancelot написа:
чет ное 07, 2019 8:12 pm
Живи здрави, просто констатирам, не знам и защо смених летните гуми днес. :laughm:
За да завали сняг, сега трябва отново да си сложиш летните гуми :wink: :grin1: Иначе по-сериозно, няма какво да се каже за момента по темата. Всеки случай тази циркулация е по-приятна от зоналната в антициклон, така поне нямаме мръсен въздух. А и в челата на циклоните все на някоя капка, поне на запад, най-вече - северозапад (като вчера), може да се надяваме.
There is not such thing like "enough snow" ;) http://skuky.net/41598
АМС Камера
Windy - НЯМА КРАЙ ВЕЧНА ЗИМА НЕКА ИМА

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » чет ное 07, 2019 9:32 pm

Сега погледнах Гис метео за 1 месец напред, за да се успокоите зима не се вижда, но дъжд дават да си повали повече и по_често при високи температури.....зима Декември най_рано.
Последна промяна от meteo fen на пет ное 08, 2019 2:28 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет ное 08, 2019 1:26 pm

Малко криорадост в опашките: :buble:

Изображение
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Потребителски аватар
lancelot

Мнение от lancelot » пет ное 08, 2019 1:33 pm

Мани мани ... положението е толкова зле, че на
Бисмарк му домъчня и ни отпусна малко снежец да не
ни губи като публика :laughm: :laughm:

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пет ное 08, 2019 3:58 pm

Толкова е скучно и еднообразно времето, че чак Бисмарк пуска опашки за след 2 седмици със сняг :D :lol: Това е чудо невиждано :D Естествено, за разлика от Данис, при Иво това трябва да се разглежда от хумористична гледна точка :grin1: :laughm:
Мен пък ми е любопитно ще успеем ли да счупим рекорда за най - топла есен... аз подобна тримесечна поредица жега в есента не помня. Ноември най - редовно се дъни така напоследък, въпреките зачестилите снегове след 25 - ти последните години, но такава съвкупност, особенно и октомври...

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”