Басейн в двора - "Хидродинамична температура" според сезона

Ами то май е ясно...

Модератори: Radoslav Petkov, ASENOV

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Басейн в двора - "Хидродинамична температура" според сезона

Мнение от bismarck » чет сеп 12, 2019 12:33 pm

За админа - ако има по-подходяща тема, моля за извинение.

Малко предистория.

Вече седма или осма година ползвам различни видове и големина сглобяеми басейнчета в двора през лятото. (Добавка: ако си мислите, че е много скъпо - лъжете се. Цената им е от малко трицифрено до средноголямо такова - примерно колкото гума с джанта за джип средна ръка. Или две. Изключение е последният, който взех миналата есен при разпродажба, на цената на един Айфон (за мен айфон-зомбитата са несъмнени дебили, но това е друга тема) и цяла зима и пролет се чудех дали не са ме преебали - пробутвайки дефектен на въпросната смешно ниска цена - не е възможно дори разопаковане и разгръщане на такова голямо нещо, освен на голяма, подготвена площадка!). Не бяха :grin1: )
Обикновено сезонът им започва в края на май, началото на юни, но тая година закъснях сериозно до 5 юли.

Причината е, че за първа година ползвам голям басейн, кръгло 10 на 5 метра без 20-ина см. правоъгълен и дълбочина 115 см ефективно.
НО. Закъснението се получи заради силното подценяване на усилията и времето за направа на площадката за него, която трябваше да бетонирам, плюс невъзможността да се намерят свестни работници - правех нещата сам през уикендите. /

В резултат от нея имаше какво да се желае, а басеинът бе напълнен не с максималните 50-56 кубика, а примерно с 35 + -
Демек 35 000 литра.

Защо е предисловието.
За да споделя една интересна някому релация: външна температура-Т на водата според сезона, месеца, облачността.
В първата седмица, хванах онова юлско 2-3 дневно захлаждане, при което измерих 23 градуса Т на водата.
Ниска Т, която водата достигна едва преди дни, неделя, 9 септември, при това с половинка отгоре.

През останалото време:
Юли и август докъм 10-15 число, температурата на водата варираше без изобщо да излиза от тези рамки денем към 16-19 ч, когато беше най-топла, между 29 и 31.5 градуса, При външни Т най-често между 33 и 36, само в някои дни до 37.

След 15 август започна постепенно понижение (по-дългите нощи), въпреки, че външната Т си оставаше неизменно следобед между 33-34 и около 36. До 25 август понижението не я понижи под 28-29, но оттогава рязко тръгна надолу и в първата декада на септември слезе от 27-28 докъм 24-25, а в неделя и 23 с десети отгоре.

Това отговаря и на предните ми, не толкова системни наблюдения с предишни, по-малки неколкократно басейнчета. При по-малките размери затоплянето е по-бързо и се постигат по-високи т-ри до 20.08, дори некомфортно високи, но нощем изстиването е много по-съществено и, с изкл. на миналата година, сезонът приключваше в края на август.
Уточнения и някои първи изводи:

При този не съм слагал никакви покривала(огромно, тежко и безсмислено) - филтърът е пясъчен и чисти всичко(едрите листа и насекоми се обират с кепче без проблем), водата за над два месеца е кристална, разбира се, с помощта на хлор и алгицид плюс нужните Пх корекции.
Юли и август разликата между макс Т на водата и тая на въздуха е 5-6 градуса при слънчево и частично облачно време.

След 20 август разликата расте и доближава 10 - на 6-9 септември 7-9 градуса.

Басейнът е изцяло надземен и, повтарям, сглобяем. "Истински" вкопан нямам намерение да правя - цената е безумно висока, сравнима с тая на селска къща, при това за някакви смешни локви 3 на 4 или 5 метра - тук има 10 м дължина и се плува спокойно с кеф.

Очаквам тоя уикенд да е 21-22 в най-добрия случай, а следващия закривам сезона.

За догодина съм планирал укрепване на площадката и някои хитрини за удължаване на сезона за сметка на слънчевата енергия с поне (!) два месеца - по един в двата му края като план минимум.
Да сме живи и здрави.

Основната е поставяне на разглобяема конструкция с полиетилен над него (ферми за оранжерии и евтин найлон) да речем от Гергьовден до 1-10 юни и от 30 август-5 септември до... кога' сабя покаже!) Теоретично, при слънчево време може до 20 ноември, вътре става над 30-35 градуса (имам тунел от 3 години и резултатите са ИЗУМИТЕЛНИ), а нощното изстиване е отрязано...с не знам колко (точно тези въпроси са ми адски любопитни и догодина искам да получа отговора им).
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 13, 2019 11:55 pm

:bowdown: Басейн в двора - моя неосъществена мечта от... точно 35 години :grin1: . Сега вече (всъщност отдавна) нямам подходящ двор, а и едва ли си заслужава подобна инвестиция, както и ти спомена :grin1: . НО. Този евтин вариант направо си изглежда примамливо ;) ... само дето все така нямам подходящ двор :? ... А химията във водата усеща ли се много - като миризма, въздействие върху очите и кожата и т.н.?

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб сеп 14, 2019 11:08 am

Stringmeteo написа:
пет сеп 13, 2019 11:55 pm
:bowdown: Басейн в двора - моя неосъществена мечта от... точно 35 години :grin1: . Сега вече (всъщност отдавна) нямам подходящ двор, а и едва ли си заслужава подобна инвестиция, както и ти спомена :grin1: . НО. Този евтин вариант направо си изглежда примамливо ;) ... само дето все така нямам подходящ двор :? ... А химията във водата усеща ли се много - като миризма, въздействие върху очите и кожата и т.н.?
Химията се усеща като...свежест. Не се шегувам, а и т нар химия са основно три неща: хлорните съединения са реално същите като във водата, която пият от чешмата, т.е някакво значително по-малко зло от липсата им, която означава наличие на най-невъобразими микроорганизми, някои от които МНОГО опасни.
Мирише на свежа вода. Чиста. В някои от старите малки надуваеми зарязвах към края на сезона и започваше да мирише на водорасли. Но водата помътняваше и честно казано след тая година не бих припарил до такава.

ПХ минусът е натриев бисулфат, което е напълно безопасно (ако не го ядеш с лъжици :grin1: ). Само алгицидът не съм се интересувал какво е, но той е най-важен, защото на целодневно слънце първо зеленясва ватерлинията, после - цялата вода. И може да завъдиш шарани :)

Аз придобивах опита си съвсем планирано, стъпка по стъпка, защото бях съвсем наясно, че няма да стане без грешки. Така и стана. Но от 3 години грешка няма, затова и се пуснах с тоя 50 кубиков, все пак са 100 лв само за водата.
Сложи го пак толкова и поддръжката за 2/3 сезон.
Но ако тръгваш, тръгни от 4 метров, но НЕ с надуваем ринг(да не се разпростирам защо) а с конструкция. НЕ с ламарина и линеар в никаквъ случай - с конструкция. В зависимост от дълбочината е около 10 кубика плюс минус и може спокойно да трупаш опит.
Когато имаш мяст, разбира се.
Ако тръгнеш да смяташ съотношението разход-кеф, си на десетократен и стократен плюс: плаж всеки уикенд, на свой терен, без пищящи отрочета на селтаци по морето, без смрадливи чички и най-ужасното:некъпани потни каки заляти с парфюм :)
За няколко лета съм си изградил личен летен тропически комунизъм за почти без пари. :D

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб сеп 14, 2019 11:13 am

23 с лек плюс отгоре при малко над 31 максимална вчера.
Днес ще бъде по-топло с около градус - духа лек западен вятър тук, но вероятно ще отнеме някоя десета чрез повърхностното изпарение.
Добре е в относителен порядък, амааа...Да, за няколко дължини кроул става, но не и за напоително релаксиращо киснене като при 29 и нагоре ;)
Като ония японските макаци в геотермалните извори :buble:
Другата седмица го източвам. Жалко, че наистина надцених работата по подложката и сега ще трябва да я укрепвам и разширявам до следващия сезон. Но, както споменах, това сглобяване напролет ще му е последно: едно: голяма хамалогия, две убийствено любопитство за параметрите зиме. При полиетиленов марсиански купол, минус 10 навън след леден ден, каква е 1/ Т на водата 2/ Т на въздуха ВЪТРЕ в зависимост от Т предните дни :)

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » съб сеп 14, 2019 11:26 am

Да ти споделя и един много важен момент: Най-малкият пясъчен филтър е по-добър от картонените. Рекламират ги че уж за месец стигали, но истината е, че за седмица е добре да се смени. Като се има предвид, че е десетина лева бройката.
Пясъчният с предфилтър за едри боклуци (листа) прави водата да изглежда наистина кристално чиста, буквално, ако я минеш през аквафор или Брита може да я пиеш :)

А за цената е голяма заблуда. Но е добре, че селянията си мисли, че е много скъпо.
Цената на един 4 метров с конструкция е сравнима с една нормална почивка за ЕДИН човек на някое много евтино ясто по морето без храната :)
Просто пусни елементарен сърч и разгледай офертите. :buble:
А това се ползва поне 3 до 5 години, демек за 20 уикенда плюс седмица -две колкото искаш, отпуск. Излиза колкото половин кутия цигари за ден ползване. С противоположен на тях ефект. :grin1:
А аз не пуша. :D
Тъй че проблемът ти е само мястото.

Иначе не слушай тъпунгерите - водата се скапвала. Скапва се, ако я оставиш така, ако я поддържаш със знание и разум стои като свежа питейна 4 месеца.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » пет сеп 27, 2019 10:05 am

Да рапортувам: басейнът е източен в събота, почистен, сгънат и прибран за Гергьовден :buble:
Последното мерене на Т на водата преди отварянето на клапите за източване показа...18 градуса (изложих се пред жената, предполагайки, че е 16 :grin1:
Мноого ме беше яд, че нямах време да се подготвя добре и да метна фермите и полиетилена отгоре. като знам какви 35-38 на въздуха държи в оранжерията, просто любопитството ме изгаря отвътре каква би била тази на водата в тия условия.

:twisted:

Отговори

Върни се в “Хоби - музика, градина, фотография...”