Каква станция е най-подходящо да инсталирам?!

Всичко около разполагането, инсталирането, поддръжката и онлайн-визуализацията на любителските автоматични станции...

Модератори: angilari, Бял облак, alexander

VeneV
Регистриран: съб сеп 21, 2019 12:03 am

Каква станция е най-подходящо да инсталирам?!

Мнение от VeneV » съб сеп 21, 2019 10:42 am

Здравейте,
Казвам се Венцислав Венев, живея в Перник и съм нов тук като потребител, но като четящ влизам доста отдавна. Не се занимавам професионално с климат/метеорология, а по скоро любител-ентусиаст или най-точно казано все вдигам поглед към небето, и дневното и нощното! Нощното покрай интереса към звездите и астрономията, а дневното заради метеорологичната обстановка.
От доста време се чудя дали да не се сдобия с една метеостанция, която да кача на покрива на къщата. Нямам нищо напротив, дори бих се радвал ако мога да споделям информацията от едно такова устройство в интернет в всички останали и това да помага да се развива мрежата от станции. Не съм специалист в областта на измерванията в областта, и затова реших все пак да попитам и хората пишещи тук за препоръка за модел, марка и т.н. Аз съм набелязал наколко модела като: "Ambient Weather WS-2000"; "AcuRite Atlas - с инсталиран сензор за светкавици" или "Davis instruments Vantage Vue", но тази ми е скъпичка :). Или нещо подобно, а защо не и по-добро! Както казах не съм специалист и по скоро мога да се уча от тук отколкото да давам съвети затова приемам всякакви предложения :D
Та така, надявам се да направим една хубава дискусия и да ми помогнете както с избора на устройство така и със съвети за монтажа и т.н.

Поздрави,
Венци Венев

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб сеп 21, 2019 11:11 am

Здравей и добре дошъл сред пишещите! :)

Да започнем с това - твърдо ли си решил да монтираш всички датчици точно на покрива? Защото, докато за някои от тях, като за вятър, светкавици, слънчева радиация, това може и да е добра идея, за други и най-вече за тези за температура/влажност подобен монтаж значително ще намали ползите от подобна инвестиция ;) . Какво е поначало положението с пространството около къщата, има ли някакви по-широки свободни пространства? А мислил ли си, примерно, за варианта да сложиш споменатите термо/хигро датчици в някаква повече или по-малко стандартна метеорологична клетка? ;)

VeneV

Мнение от VeneV » съб сеп 21, 2019 11:27 am

Ами не съм решил да ги слагам всичките на покрива, но понеже това, което гледах като модели станции са в комплект не предполагах че може да се отделят. Разположението на къщата е такова, а и не разоплагам с голям двор и съответно нямам кой знае колко места за монтаж на разни сензори, е, все пак зависи от размерите разбира се. Това, че датчикът за температура не трябва да е на покрива е повече от ясно дори смятах да го засегна като въпрос като тръгне темата.
В двора имам барбекю и някъде около него бих могъл да помисля за монтаж на някаква клетка, но не знам размерите ѝ. Обичам нещата да се правят както трябва и съм отворен към всякакви идеи, така че ако имате нещо впредвид давайте по същество пък ще го мислим :D!

П.П.
Имам една малко използвана тераса, която е от северната страна на къщата и не я огрява слънце освен по залез през лятото. Може би там бих могъл да монтирам такова нещо ако мястото е подходящо, но пак зависи от размерите.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб сеп 21, 2019 4:05 pm

Терасата е твърде голям компромис ;) . По-добре кажи какво е най-голямото възможно разстояние от сгради на някоя точка в двора и в каква посока от нея са съответните сгради?

VeneV

Мнение от VeneV » съб сеп 21, 2019 5:21 pm

Ситуацията е следната:
Къщате е с изложение изток запад, от северната страна имам около 3м двор и след това ограда и улица, от изток същото положение, от юг имам дврона част като съседната къща е на около 15-17 м след това зид/дувар. Най-голямата възможна дистанция от съседна сграда е не повече от 6-7м. но нямам върху какво да мотирам такава клетка освен ако не искам да блокирам и без това малкия двор :cry: В общи линии с двор от 260кв/м толкова.

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 10:48 pm

Мнение от ivog_68 » съб сеп 21, 2019 6:25 pm

Може би, ако споделиш локацията си през Google map, би било по-лесно да се оценят възможностите за разположение на отделните елементи на проектната метеостанция .

Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » съб сеп 21, 2019 6:34 pm

А може да пусне и просто един шот от сат. снимка в близък план без координати - също би свършило работа (ако се притеснява да си дава местоположението).

VeneV

Мнение от VeneV » съб сеп 21, 2019 7:10 pm

Така стоят нещата с разполоцението и приблизителните размери
Прикачени файлове
Untitled_edited-min.jpg
Untitled_edited-min.jpg (171.05 KБ) Видяна 157 пъти

Потребителски аватар
ivog_68
Регистриран: пон дек 16, 2013 10:48 pm

Мнение от ivog_68 » нед сеп 22, 2019 12:49 pm

Мда, твърде ограничено пространство и близко разположени сгради около дворчето. Но в града е така .
Все пак, за да е огряна максимално време от слънцето и да не е прекалено близко до сградата, според това което виждам, евентуално монтажът на клетката е удачно да бъде на 3-4м на СИ от BBQ-то (ако това бялото квадратче е то) . А пък ветромерът - на покрива .

VeneV

Мнение от VeneV » нед сеп 22, 2019 10:16 pm

Ммм така и не разбрах какво трябва да се постигне. Максимално време да го грее слънце максимално далеч от сграда или не трябва да го грее изобщо? Колко е голяма клетката, в която се поставят сензорите? Снимката не е актуална и е от времето когато ремонтирах къщата, така че сега покривът вече е покрит а в двора има барбекю, което за съжаление не се вижда тук. Утре ще снимам двора от терасата и ще кача снимка!

nakata_georgiev
Регистриран: нед авг 26, 2018 7:40 pm

Мнение от nakata_georgiev » нед сеп 22, 2019 10:35 pm

За да е представителна трябва да е на 2 метра от земята ,на слънчева площадка далече от сгради
Иначе както е моята на село Факия сензора няма радиационна защита и е сложен от североизточната страна на къщата ,където 10 месеца не се ограява ог слънцето и според баба ми там снега се топи най късно и затова и максимумите ми са около 2-3 градуса по ниски и вечер е възможно да се преохлажда сензора с 1-2 градуса ,ако се сложи в клетка ще е най-точно , но без защита се убедих че завишават сензорите доста
Метеостанция от Бургас 17м http://vzk-burgas.com/pws
село Факия
https://www.wunderground.com/dashboard/ ... wx_pwsdash
Камера от Бургаския залив
https://surfshopburgas.com/camera

VeneV

Мнение от VeneV » нед сеп 22, 2019 10:38 pm

За късмет намерих една снимка дано свърши работа
Прикачени файлове
IMG_20180711_125443-min-min.jpg
IMG_20180711_125443-min-min.jpg (151.76 KБ) Видяна 69 пъти

nakata_georgiev
Регистриран: нед авг 26, 2018 7:40 pm

Мнение от nakata_georgiev » нед сеп 22, 2019 10:47 pm

Според мен с тази ограда от бетон в двора ще е 2 градуса по топло нощтно време .И имаш сгради наблизо ,все пак може да я сложиш ,но няма да е както ако е на открито и проветриво място , сензора за вятъра трябва да е на по високо ,защото вятъра има различна височина и ако е пред къщата може и да не го хваща винаги ,гледал съм монтажи на ветромери и ги слагат на покрива на къщата :)
Метеостанция от Бургас 17м http://vzk-burgas.com/pws
село Факия
https://www.wunderground.com/dashboard/ ... wx_pwsdash
Камера от Бургаския залив
https://surfshopburgas.com/camera

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед сеп 22, 2019 10:52 pm

VeneV написа:
нед сеп 22, 2019 10:38 pm
За късмет намерих една снимка дано свърши работа
Големи компромиси ще трябва да се правят тука, прекалено е висока тази къща от юг (нали?), доста "кичести" дървета има и откъм улицата (на изток)... :hmm: ... А вашата къща колко е висока?

VeneV

Мнение от VeneV » нед сеп 22, 2019 10:55 pm

Ами ветромера и всичко, което трябва да е нависоко ще кацне на покрива на къщата, ама с другите неща ме замислихте дявол да го вземе :( . Та както бях написал в началото бих се доверил на по-опитните, но за съжаление това, с което разполагам май разочарова. Ама каквото такова. Все пак вероятно има някаква възможност :buble:

Отговори

Върни се в “Автоматични станции”