НАЙ-ЛЮБИМОТО МИ ВРЕМЕ (Искам времето да бъде...) (2018-...)

Е, във всяка област е пълно със смешки и куриози, както и със странни лични пристрастия, а какво остава за метеорологията... :-D

Модератор: Radoslav Petkov

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » вт юни 30, 2020 6:24 pm

Аз като гледам таблицата, до тук лятото протича напълно нормално и мислят, че и нататък ще е така :dontknow:
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » вт юни 30, 2020 6:34 pm

Нормално за 1975-та година. Не за 2020-та. Сложи още градус и половина-два отгоре на всички дни от юни и си в новото нормално. :wink:
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » вт юни 30, 2020 6:37 pm

Victus написа:
вт юни 30, 2020 5:55 pm
stratega написа:
вт юни 30, 2020 3:33 pm
Остана само утре да е жега в ЗБ и мисля, че няма да ни размине. След това почват бури за неопределен период време :) . Аз вече отписвам и това лято, както и миналите две, промяната на дългосрочната циркулация в следствие на глобалното затопляне действа уникално яко на летата в България с умерена топлина без крайни жеги и увеличени валежи. Велико! :) :buble: .
Чакай сега, влизаш в сферата на пожеланията. Има още и август. Да не си платим с лихвите.
Засега може да кажем, че има вероятност да сме в най-топлите дни до към края на юли.
Възможно е да се случи, но най-тежките лета, които помня неустойчивостта почва да намалява още около 10-ти юни, от средата на месеца вече се установява трайно стабилно време и до края на август има поредица от няколко дву-три седмични горещи вълни, прекъсвани само от кратки периоди с по някоя буря. Всичко, което излиза извън тази рамка е удар в сърцето на лятото. А вече си откраднахме близо 15-20 дни с нормално време от този потенциален горещ период. Сега имаме 2-3 дни с до около 35℃, което не е нещо особено за последния/първия ден на юни/юли и след това се установява време с валежи, което изглежда ще продължи дълго. Това означава, че точно в пика си лятото губи потенциала да акумулира и натрупва жега, тъй като най-тежките жеги, които са ставали са даже не толкова при висока Т850хПа, ами след предшестващ, понякога повтарящ се, две-три седмичен горещ и сух background. Сега подобно нещо може евентуално да стане чак далеч август. За мен това лято вече е загубило потенциала си да бъде крайно екстремно, каквото и да се случи август, вече изпуснахме един период от 30-40 дни (с предстоящата неустойчивост), който можеше потенциално да е много горещ. Изключително съм доволен от този факт :) . Това са си мои лични критерии, които нямат връзка с норми и т.н. и съответно не искам да ги налагам на никой. Просто такова си е личното ми усещане за това лято.

Това е нещо като зимата да загубиш декември и януари в топло и безснежно време. После е яко като паднат снегове февруари и март, ама не е същото като да си имал цяла хубава и снежна зима. Точно това се случва в момента - загубихме юни и потенциално поне половината юли, а преди това даже може да се добавят и май, дори април. Просто извоювахме голяма победа над жегата :) .

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » ср юли 01, 2020 12:01 pm

Какво сме извоювали... Господ ни пусна гювеч малко просто, спокойно можеше да си се опържим ние, а не Сибир, както се случи тая година.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » ср юли 01, 2020 8:07 pm

Ами нали това казвам бе, Уинди, можеше да се опържим, ама не се, три поредни месеца от топлото полугодие в норма.

Отговори

Върни се в “Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости”