Случаят "Полфрийман"

Твърде много хора претендират, че разбират от политика, а дали наистина е така?

Модератори: Weatherman, doncho

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Случаят "Полфрийман"

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 20, 2019 10:09 pm

Изключително долнопробна пиар акция днес - пак в полза на "най-достойния, незаменимия" Гешев, разбира се. Просто вече ме е гнус да слушам коя да е новинарска емисия, постоянно се измислят някакви бомби и дребнотемия, популистка гной, жълтевини и кафевини... Говоря за предсрочното освобождаване на австралиеца. Сега точно ми мина желанието да си изкажа подробно мнението, макар че бях набрал доста по-рано. Може би пак ще пусна някое чуждо мнение, ако намеря такова, съвпадащо с моето... Точно в такива моменти, само слушайки изказванията на долнопробните ни политици, разбираш кой има поне някакво зрънце визионерство, истинско лидерство в себе си и кой е най-обикновен ветропоказател-популист и говори с гласа на най-ретроградната, прогресивно деволюираща при това, прослойка от "народа". И да, точно в подобна ситуация разбираш, че едва ли у нас има и 5% политици с някакъв намек за истинско визионерство и лидерство... което е твърде точно представителство и на "народните" нагласи и багаж, разбира се :dontknow: ...

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 8:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пет сеп 20, 2019 10:50 pm

Stringmeteo написа:
пет сеп 20, 2019 10:09 pm
...разбираш кой има поне някакво зрънце визионерство, истинско лидерство в себе си и кой е най-обикновен ветропоказател-популист и говори с гласа на най-ретроградната, прогресивно деволюираща при това, прослойка от "народа". И да, точно в подобна ситуация разбираш, че едва ли у нас има и 5% политици с някакъв намек за истинско визионерство и лидерство... което е твърде точно представителство и на "народните" нагласи и багаж, разбира се :dontknow: ...
5% бих казал, че са твърде много. Това, което ти не искаш да проумееш е, че твоите фаворити, ако утре (хипотетично) дойдат на власт, ще влязат в точно същия коловоз, който толкова много храчиш към днешна дата.

Аз не проумявам как маса интелигентни хора не схващат, че ние сме една (мразя да цитирам Иво {80% дебили} Христов) подмандатна територия, където някой друг определя какво ще се случва и какъв курс ще се държи, а т.нар политически формирования, които ни се "изреждат" през последните 30 години, са чисто и просто някаква си там 3-4-буквена абревиатура, която губи своята форма и съдържание, веднага щом встъпи на престола.

Лошата новина е, че нямаме избор (във външнополитически план, понеже не сме нито САЩ, нито Русия, нито Китай), а добрата е, че един ден, дай Боже всички да го доживеем, в България ще има власт, която действа относително адекватно спрямо населението....и тази власт няма да бъде ничий слуга и няма да прикляква за щяло и нещяло, сакън да не се разсърди някой "голям батко".

Стринг, аз пак ти казвам (напълно сериозно): заебавай тоя форум и си прави партия/движение. Важното е да докажеш, че никой няма да е свързан (пряко или косвено) с предишната номенклатура по никакъв начин и да си намериш читав PR. :grin1:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет сеп 20, 2019 11:57 pm

Защо освободихме Полфрийман - мотивите на тримата съдии
15:36, 20 сеп 19
Тримата магистрати от Софийския апелативен съд (САС), решили да освободят предсрочно от затвора австралиеца Джок Полфрийман, излязоха със становище по казуса, в което обясняват причините за решението си.

Да, това освобождаване се превърна в поредната грозна пушилка, заиграваща се с най-ретроградните и низши страсти на "народа". Също така е много добър повод за предизборно отклоняване на вниманието от истинските проблеми и дискусии, например тези за цензурата в "общественото" БНР и за тотално опорочената процедура за избор на нов главен прокурор. И също така, разбира се, е много удобен повод да се направи косвена реклама на Цацаратурата, която много скоро може да стане Гешевтура, чрез удар по част от опозицията на избора на Гешев в лицето на съдии от Софийския апелативен съд и конкретно на Калин Калпакчиев...

Да, не съм учил право, но поне съм чувал :) , че над 50% от идеята при изтърпяване на някакво наказание е ПОПРАВЯНЕТО на наказания. Възмездие? Да, хубаво, но това е останалите под 50%. В случая "доказаният убиец" Полфрийман реално е изтърпял 2/3 от наказанието си и е имало множество РЕАЛНИ признаци, че се е поправил. Къде точно трябва да е сензацията в неговото предсрочно освобождаване, ако се погледне реално, интелигентно, човешки на нещата? :?

P.S.: Определено не знам дали "умните и красивите" у нас са наистина такива, но от доста време насам ми е очевидно, че политическият ни "елит" все повече превръща "народа" ни в най-обикновено стадо животни за собствена, тяхна употреба :dontknow: ...

npapanov
Регистриран: съб яну 16, 2010 3:13 pm

Мнение от npapanov » съб сеп 21, 2019 9:43 am

Тоя серсем и от километри си личи, че не се е поправил... Сума ти убийци и престъпници пуснаха, не е само тоя случай.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб сеп 21, 2019 10:10 am

Ти поне направи ли си труда да прочетеш мотивите на съда, преди да налапаш толкова охотно основната пропагандна теза на повечето медии? :-? И да вметна още, че "пуснаха" за в случая е леко манипулативно, предвид на това, че той все пак е излежал 2/3 от цялата си присъда ;) ...

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » съб сеп 21, 2019 10:16 am

Е ти ако мислиш, че някой в затвора се поправя, съществува единствено страха да не те вкарат пак. После евентуално навън, сред нормалните хора, ако започнеш нов живот. Такава е практиката, като излежиш , мисля, половината от наказанието си и имаш добро поведение те пускат. От една страна те контролират в затвора по този начин, от друга намаляват броя на затворниците. Ако убитото момче не беше от агитката на Левски, а убиеца анархист едва ли щеше да се вдигне чак такъв шум. Сега ако не се изнесе по най-бързият начин от страната лошо му се пише, открият ли го свършен е.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб сеп 21, 2019 10:21 am

Е, "някой" все пак се поправя, без да претендирам за точния процент. Това колко е висок този процент зависи и от политиката, прилагана върху задържаните в затворите, между другото. А съм почти сигурен, че у нас и този вид политика не е на ниво. Тя в училищата не е на ниво, а какво остава за затворите :dontknow: ...

И за другата "важна" за "умния" иначе, вЕрвайте ми :grin1: , "народ" тема - за бързото производство, охотно подета от "медиите" тези дни по същите ретроградни причини, също могат да се кажат много подобни неща. Толкова е залюхан този "народ", че няма накъде. То и аз да бях на мястото на кукловодите, също щях да използвам тази тема да го водя за носа и да си пълня лакейските "медии" със "съдържание". Хубаво, махаме бързото производство, и какво? Ще започнат същите тези дела, които приключват за седмици или месеци чрез бързо производство, да се влачат с много години. И разбира се "умният народ" тогава пак ще ревне "ааа, не трябва така, искаме бърза справедливост!". Явно, с цялата си "природна" интелигентност и висока моралност, "народът" бленува нещата да се върнат 2000 години назад, когато само за подозрения и под натиска на тълпата "престъпниците" са линчувани моментално? :dontknow: Абе, какво съм тръгнал да се хабя за глупости...

raptor
Регистриран: вт юни 17, 2008 7:05 am

Мнение от raptor » пон сеп 23, 2019 11:30 am

Не ми остана време до сега да коментирам тук случая с Полфрийман.
Изключително грозно и недопустимо. Убиваш безпричинно младеж в центъра на София, наръгваш и негов приятел, след което те осъждат на смешните 20 години, а след малко повече от 11 те пускат, защото си се "поправил".
Стринг, не знам дали изобщо осъзнаваш колко грозно и отблъскващо е всичко това в очите на обикновения българин. На никой не му пука за мотивите на съда, включително и на мен самия. И още по-компрометиращо е, че съдията, освободил Полфрийман е близък сподвижник на Христо Иванов. Лично аз предпочитам Гешев за гл. прокурор, както и още "Гешевци" на други ключови позиции в държавата ни, от колкото подобни извращения на модерния ляв либерализъм.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон сеп 23, 2019 12:12 pm

Е, те и много други у нас харесват и толерират присъствието на всякакви високи постове в политиката и съдебната система на подобни нагли типове, които правят услуги на "когото трябва", но иначе демонстрират добре "общественополезна" дейност и "загриженост" за народния интерес. Обаче резултатите от тази одобрявана... "загриженост" се виждат прекрасно наоколо. :dontknow: Ти да си чул някой корумпиран политик на висок пост, отклонявал дсетки милиони от нашите пари, да е бил осъден в последните 30 години? И не, това не е така заради някакви "извращения на модерния ляв либерализъм". И ти много добре знаеш това, поне вътрешно. И не, пускането на Полфрийман (по напълно логични и обосновани причини и след изтърпяване на 2/3 от наказнието), даже и да допуснем, че е било преждевременно (което изобщо не е така, според мен) е, или по-точно би трябвало да е, с несравнимо по-малка обществена значимост от присвояването на 10 милиона обществени средства от кой да е гражданин на България. Но не, масите си искат измислената и услужливо втълпена от онези, "загрижените" там горе, "справедливост" :dontknow: ...

P.S.: И не, Иванчева не влиза в графата "осъдени политици". Първо, защото и децата вече би трябвало да са разбрали бутафорията на тази "гешевска" операция. Второ, защото тя няма да бъде осъдена и след останалите две инстанции. И трето, защото даже и тя наистина да е виновна в нещо, цялата очеизваждаща бутафория на този случай и неосъждането й в крайна сметка само ще докаже правотата на моята теза колко реално "загрижени" и "полезни" за реалните интереси на обществото са нагли типове като Гешев :deal: :dontknow: ...

P.S.2: И не, когато не сме доволни от кочината у нас (независмо дали го признаваме поне пред себе си :) ), е много важно да налучкаме правилните приоритети и правилните необходими усилия. А не просто да потискаме тази своя неудовлетвореност (поради политически или някакви други свои пристрастия или поради отказа да признаем грешката на някакъв свой предишен политически избор :) ) и тя да избива във всякакви ретроградни напъни за... "справедливост", много актуални за... преди няколко века :) ...

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пон сеп 23, 2019 2:18 pm

raptor написа:
пон сеп 23, 2019 11:30 am
Не ми остана време до сега да коментирам тук случая с Полфрийман.
Изключително грозно и недопустимо. Убиваш безпричинно младеж в центъра на София, наръгваш и негов приятел, след което те осъждат на смешните 20 години, а след малко повече от 11 те пускат, защото си се "поправил".
Това е страшен кошмар за родителите на момчето, но за подобни убийства обикновено никога не дават повече от 10г . На мой колега брат му го убиха при подобни обстоятелства сбиване пред блока, дадоха на убиеца максималните 10 г. На Чочо от София Запад колко му дадоха за убийството с бомбичката и в този случай е имало страдащи роднини- 0( нула) не го осъдиха. Всяка година има има подобни убийства и присъди под 10г. Почти всички затворници ги освобождават предсрочно. Ама не, той е от нашите и този случай е различен, когато има наши и ваши няма правосъдие. Ами Балджийски от Славия колко отнесе 4г. не знам даже колко лежа.

raptor

Мнение от raptor » пон сеп 23, 2019 2:27 pm

И не, пускането на Полфрийман (по напълно логични и обосновани причини и след изтърпяване на 2/3 от наказнието), даже и да допуснем, че е било преждевременно (което изобщо не е така, според мен) е, или по-точно би трябвало да е, с несравнимо по-малка обществена значимост от присвояването на 10 милиона обществени средства от кой да е гражданин на България
Свързваш неща, които нямат нищо общо. Лигавото отношение към извършителите на тежки престъпления не гарантира, че ще има истински мерки срещу корупцията.
По случая, обявените мотиви са абсурдни- този човек нито се извинил на родителите на момчето, нито е изразил публично съжаление за случилото се, дори напротив, държи се нагло и арогантно в съда и пред медиите, в затвора поведението му няма нищо общо с така нареченото "добро поведение". Отделно ако бъдат разследвани организациите, които го защитаваха толкова много, ще излезе доста сериозно чуждо финансиране, същото се отнася и за съдебния състав....
Само ми е интересно, ако същото се случи на твой племенник/племенница, понеже нямаш деца, дали ще мислиш по същия начин?
По случая Иванчева писах достатъчно, нищо не се е променило от тогава.

raptor

Мнение от raptor » пон сеп 23, 2019 2:35 pm

snow wall написа:
пон сеп 23, 2019 2:18 pm
Това е страшен кошмар за родителите на момчето, но за подобни убийства обикновено никога не дават повече от 10г . На мой колега брат му го убиха при подобни обстоятелства сбиване пред блока, дадоха на убиеца максималните 10 г. На Чочо от София Запад колко му дадоха за убийството с бомбичката и в този случай е имало страдащи роднини- 0( нула) не го осъдиха. Всяка година има има подобни убийства и присъди под 10г. Почти всички затворници ги освобождават предсрочно. Ама не, той е от нашите и този случай е различен, когато има наши и ваши няма правосъдие. Ами Балджийски от Славия колко отнесе 4г. не знам даже колко лежа.
Това е един от сериозните проблеми не само на България, а и на Европа. Не може извършители на тежки престъпления да са на свобода след 10-15 години. Случая с Вероника от Велико Търново беше точно такъв, онова човекоподобно беше лежал 15 години за убийство или изнасилване (не помня точно) и един месец след освобождаването си уби момичето. Трябват по-тежки наказания за престъпниците и сумиране на присъдите за всяко отделно престъпление (по американския модел). Отделно има убийство по непредпазливост както случая с бомбичката, убийство при сбиване, примерно ако някой те нападне и му шибнеш един тукат, той падне и си счупи главата и пукне след това също е различно. Обаче убийството извършено от Полфрийман е различно, той просто е търсил да убие някой през онази вечер, вероятно пиян и надрусан, случайно избира тази жертва. Този човек не трябваше никога да излиза от затвора, а в едни по-различни времена щеше да е разстрелян или обесен няколко месеца след престъплението и нямаше да се водят такива дискусии дали е превъзпитан или не.....

bagul
Регистриран: нед яну 14, 2018 5:32 pm

Мнение от bagul » пон сеп 23, 2019 2:50 pm

Ако приемем че наказанието се налага само заради възпиращия ефект, дееца да бъде изолиран за да не върши други престъпления и да се въздейства предупредително върху другите членове на обществото / че това ги чака и тях ако сторят същото/ трябва да променим изцяло наказателния кодекс.Там е записано, че наказанието се налага за да се превъзпита дееца.Това е основната цел на наказанието.
Между другото до 2015г. предложението за предсрочно освобождаване се правеше само по предложение на окръжния прокурор и администрацията на затвора.Осъдения нямаше право сам да иска предсрочно освобождаване.За това и условията за да постанови съда предсрочно освобождаване не са големи.Да е изтърпял половината от наказанието/две трети от наказанието при рецидив/ и да се е поправил.Това бяха елементарни дела почти винаги допускащи предсрочно освобождаване по простата причина, че администрацията на затвора може да прави елементарна сметка кога е изтекла половината от наказанието и след като е направила предложението очевидно смята че дееца е поправен.За съда не остава друго освен ако няма обратни доказателства представени от прокурора който участва по делото в разрез със становището на затвора.Това не знам изобщо да се е случвало като прецедент.
През 2015г. обаче под предлог че имало корупция в затворите и тарифи кой да бъде предложен за освобождаване, законодателя допусна и осъдените лица сами да подават молби за предсрочно освобождаване.Да но не се сети да въведе по сериозни изисквания съда да допуска предсрочно освобождаване, след като така широко отвори тази врата.Останаха двете изисквания да е изтърпял половината наказание и да се е поправил.Спокойно можеше да бъде записано, че съда допуска предсрочно освобождаване ако са изтърпени 2/3 или 3/4 от наказанието при определени случаи.Или да се запише че съда допуска предсрочно освобождаване ако са изтърпени половината от наказанието, деецът се е поправил и като вземе ПРЕДВИД ТЕЖЕСТТА НА ИЗВЪРШЕНОТО ПРЕСТЪПЛЕНИЕ.Или ако деецът е възстановил имуществените и неимуществените вреди от престъплението.
В момента знам че масата не са съгласни с мен, но за съда не остава друго освен да се съобрази с минималните изисквания в закона и да уважи молбата.Все пак по конкретното дело не познавам фактите и не знам какви са доказателствата за поправянето /спорни или безспорни/.Формално от това което чух по медии, осъдения няма наложени наказания/заличени са/има над 10 награди.Хубаво е да се помисли за промяна в ЗИНЗС/Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража/ и наказанията наложени в затвора за нарушаване на дисциплината да не се заличават само след изтичане на една година от изтърпяването им, а от две или повече.
Всички тези ефекти не бяха отчетени 2015г. от законодателя при промяната в НК, тъй като промените в законите стават бързо, без да се прави оценка на въздействието и да се съобразяват други разпоредби в самия променящ се закон или други нормативни актове.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср сеп 25, 2019 12:51 pm

Съдия: Изрекоха се неистини, които изкривяват обективните факти за освобождаването на Полфрийман
08:21 25.09.2019
95% от делата в апелативните съдилища в страната завършват с определение, не с решение, смята Емил Дечев

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет сеп 26, 2019 10:57 am

Гнусните безконтролни отрепки - съдиите, може да вдигат пушилка, но истината е една: 12 години за умишлено убийство на млад мъж.
Няма значение кой какво е изрекъл и какво ломоти тоя противен мазник от недосегаемата гилдия.
Едно българско момче е изгнило, съдбите на близките му - пречупени завинаги. Самодоволният австралийски дегенерат - на свобода.
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

Отговори

Върни се в “Политика”