КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ: 12.2019-...

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Killerbeast, angilari, Бял облак, ncuxap

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

КРАТКО-/ СРЕДНОСРОЧНИ ПРОГНОЗИ: 12.2019-...

Мнение от gogomana » нед дек 01, 2019 1:53 pm

Първи удар на зимата във вторник, като в София едни 4-5 см. няма да са нещо невъзможно, по южните квартали може и малко повече. В сряда сутрин ще е ледено, а през деня в София не виждам как температурата ще се повиши над 1 градус.
Моята камера в Овча Купел със страхотна панорама към Витоша http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ine-kamera

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » нед дек 01, 2019 5:54 pm

Вечерното обновление на ГФС и Евро 4 е доста добре за Русе и североизтока - за тук дават вече 6-8мм при температури около 2-3 градуса, което означава, че има шансове да видим най-после нормален снеговалеж и по светло. Пък при повече късмет и забелване за кратко. :hmm:
Иначе София ще избухме според мен, при такива обстановки там няма празно и като нищо ще направят 7-8см.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » нед дек 01, 2019 6:05 pm

Утре сутринта ще има изнеднади! Много градове и села навлезнаха в тъмната част на денонощието с t°= 1-2°C, тихо време и ясно небе. Предстои им 14 часа изстиване. Ако не духне и минус 10 ще им е малко в някои инверсионни места.
Минус 5 ще е масово в Тракия, интересно, че никой не го казва. А!?
В момента съм в Кърджали на открито и усещането е сякаш Космоса ти изсмуква толината на тялото. :hmm:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » нед дек 01, 2019 8:32 pm

София, не само, че има шанс да удари 10см, а с повечко късмет може и 3-4 дни със СП да откара. ;)

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » нед дек 01, 2019 9:28 pm

Добре де, на 850хпа би трябвало да е, по GFS -4 и вече постепенно се затопля, да истине до -4. Над Тракия е по студено ама де да знам.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » нед дек 01, 2019 11:14 pm

Замръзването тази нощ е идеална основа за СП вдругиден между другото. Положителни изненади не са изключени, може да се получи доста добра обстановка, особено по съвременните стандарти. :)
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » нед дек 01, 2019 11:18 pm

Не очаквам нещо особено, първи сняг е все пак, ще видим студ/валежи как ще се засрещнат. Трудно е да се прогнозира, 3-4 см в София изглеждат най-реалистичен вариант.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

mnn
Регистриран: чет дек 16, 2010 12:02 am

Мнение от mnn » нед дек 01, 2019 11:28 pm

По съвременните стандарти София трябва да покаже много повече от символична покривка /"виновници" са години от този век, като 2001, 2005 и други/. Понеже ще е през деня основният валеж, надморската ще влияе /разликата от 525 надморска до 800 няма да е малка при това, че се запазва да е освовно дневен процесът/. Средно СП ще е в ниския интервал около 5 см плюс-минус в зависимост от интензитета на валежа какво ще остави в пика си и главно вечерта, когато ще е застудяло повече в котловината след спирането си /тогава евентуално може да се очаква съответната добавка към 5-те см/. Та, въз основа на написаното, ако си говорим реално за изненади, за мен ще е такава София-Младост да отбележи 15-20 см /много по-реалистични за Витоша без загуби от положителни дневни температури/ при предстоящия процес, защото от това ще следва по-ниски температури и частично опазване от топлото след това. Колкото по-високо, толкова по-малко загуби по земята. Това виждам за предстоящия процес. Утре през деня след вдигането на температурите с ветреца и нощта няма да е толкова дашна на минимуми, колкото тази. След това още 3 дни инверсия и всички се предават за идния уикенд пред затоплянето от запад, което вече стои от няколко дни и става все по-неизбежно. Повечето места няма да има какво да пазят. Това е плюсът. За ниското е по-добре първо да се подготви почвата. Заради затопянето, без интерполации, защото вече губят смисъл, първото десетдневие върви към норма плюс средно за страната.
Накратко, със сносните покривки започват само планините, но са 30% срещу 70% нисък пояс. Ако релефът ни беше по-планински, по друг начин щяха да стоят нещата с аномалиите.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон дек 02, 2019 9:07 am

С уговорката, че тоя път съм съгласенпочти 100 процента с мънънъ, да призова, по възможност по-горните автори: избягвайте футболно-коментаторски идиотии от рода на "възможни са изненади". Формулирайте ясно: може да стане вместо 5 15 см, но може и хич да няма. Разбира се и двете отклонения от сигмата са малковероятни :laughm:
Да си пожелаем топла есен до Ивановден и ранна пролет след това 8-)

VAZEC
Регистриран: вт окт 07, 2014 9:19 am

Мнение от VAZEC » пон дек 02, 2019 11:30 am

Щом в Дупката Унгария вали сняг Тук очаквайте изненади особено Софийско Самоковско :flourish:

Потребителски аватар
blue
Регистриран: чет авг 27, 2009 5:59 pm

Мнение от blue » пон дек 02, 2019 12:48 pm

Практически и двата основни модели са единодушни, че западняка пристига събота/неделя а с него и затопляне естествено.
Мен по ме притеснява, способни ли сме на чудо и да избегнем мраза за четвъртък сутрин за да си продължим безмразовия период в Бургас? :roll:
Единственият начин да поддържаш разговор с глупака е да го игнорираш!
Стивън Кинг

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm

Мнение от lancelot » пон дек 02, 2019 3:28 pm

VAZEC написа:
пон дек 02, 2019 11:30 am
Щом в Дупката Унгария вали сняг Тук очаквайте изненади особено Софийско Самоковско :flourish:
В София няма да има изненади, 3-4 см и то не съм сигурен, че и това ще стане. Самоков е друга бира, там може 8-10 см да паднат.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
ncuxap
Регистриран: пон дек 14, 2009 5:25 pm

Мнение от ncuxap » пон дек 02, 2019 3:35 pm

Като цяло мизерна обстановка ще е, не очаквайте кой знае какво откъм сняг и студ, студената ВМ е с произход Атлантика и ще е мокрилник в София. Ама като за първа обстановка толкоз. Все пак ще падне доста във височина и в края на процеса може и да заприлича на зима. Изясняването след това може да донесе добри изстивания, също така няколко дена след процеса времето ще е сравнително тихо, някъде ще има условия за инверсия, макар че не се наемам да предвиждам до колко ще се проявят, в срявнение с минали инверсионни обстановки тази не изглежда много страшна. За София не съм особен оптимист. И в края на седмицата дават горския да издуха смрадта, това вече сте го коментирали.
Щастието не е х*й, да го хванеш с ръка. (П. Куелю)

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am

Мнение от stratega » пон дек 02, 2019 3:39 pm

lancelot написа:
пон дек 02, 2019 3:22 pm
Windy написа:
пон дек 02, 2019 1:34 pm
София остава в плътно зимните градуси с температури под 4 градуса навсякъде в града, което радва. Идеална подготовка за снега утре!
Братле, каква подготовка, какви пет лева :thumbdn:
Супер умряла работа, 2-3-4 см киша утре.
Подвеждаш хората така.
Аз съм съгласен в Уинди. Много зимно и днес. Скоро ще започне пак спад при само 4-5 градуса максимуми. Утре удряме 7-8см в Младост и 10-12 във високите квартали. В четвъртък минимални под -10 градуса на много места в страната. След още ден-два на вече по-слаби инверсии, краткотрайно разбутване на атмосферата за 2-3 дни и около 11-ти идва нов циклон и сняг, с който започва вторият етап на декемврийската зима. Да живеят топлите прогнози :vov:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон дек 02, 2019 3:45 pm

Абе, -8℃ на 850хПа не са чак умряла работа, освен това в София ще духа добре от ЗСЗ, при който вятър се получават "избухванията" в София при подобни обстановки, така че ще видим. Не се наемам да правя каквато и да било конкретна прогноза (сложи са тези процеси за тука), но ми се струва, че обстановката определено не е загубена предварително :hmm: ...

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”