ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЗИМА-ПРОЛЕТ-ЛЯТО 2019/20

Тук всички със що-годе сносен опит в прогнозирането на времето (или в четенето на чужди прогнози :D) могат да обсъждат предстоящи (евентуално де:) ) събития на атмосферната сцена. А останалите пък могат да четат и питат ;)...

Модератори: Radoslav Petkov, Бял облак, ncuxap, Hristo Chipilski, angilari

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » чет юни 25, 2020 2:01 am

Ти си човек, който не си държи на думата.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет юни 25, 2020 9:02 pm

А след тоя Юни нищо няма да ме изненада, но недай Боже! искам Бисмарк да е прав и за Юли и за зимата!
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » чет юни 25, 2020 9:05 pm

Прогнозите на НОАА за следващия месец кореспондират с времето към момента. Като е под норма - дават и за напред под норма, като е над норма - дават и следващия месец над норма. Поне с такова впечатление съм останал, не ги гледам често... Затова и повечето пъти става точно обратното. Нещо софтуртът им трябва да се оправя. И аз мисля, че юли да излезе под норма е зеро. Залагам на около +2 до +3. Макар че стискам палци да излезе в норма...
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » чет юни 25, 2020 9:21 pm

Норма плюс по 81-10 ще бъде страхотно!
Защо не ? И тази логика, че видиш ли имаме три нормални месеца и сега юли следва да е жега не е научно издържана. :grin1: Според мен ще е около 1 - 1.5 над норма по 81-10.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » пон юни 29, 2020 11:39 am

https://www.google.com/amp/s/nova.bg/am ... %25D0%25BE
Явно всички очакваме юли норма плюс, ще бъде трудно в турнира.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » чет юли 02, 2020 2:20 pm

Чакам си сбъдване на прогнозата на НОАА за юли и то на морето....обещавам, че няма да им се сърдя ако се реализира така..... :grin1:

Изображение

И като взех, че се зарових и при конкуренцията, какво излиза....., че то е почти СЪЩОТО..... :hmm:

https://www.ecmwf.int/en/forecasts/char ... rea=Europe

И тримесечната е почти нормална, демек сегашната жега може и да е максималната за лятото...

https://www.ecmwf.int/en/forecasts/char ... stats=tsum

Чакаме Дедо като специалист да коментира ЕС.

quittr

Мнение от quittr » чет юли 02, 2020 2:57 pm

Аз като лаик ще кажа, че тия прогнози са базирани на юнската хладна циркулация и следеащото обновление картите ще почервенеят. :)
На всеки трезво мислещ е ясно, че ако този юли завърши на под +2 ще е сензация.

gero
Регистриран: съб сеп 23, 2017 6:50 pm

Мнение от gero » чет юли 02, 2020 3:03 pm

Като гледам какво е противно лепкаво и тежко навън прогнозите на НОАА са като мехлем за тялото и радост за душата. :bowdown: Дядото въобще не ме интересува мнението му, интересува ме лятото да приключва вече ама надали още този месец. Ще се пържим още в слънчевия ад поне до средата на август.
Няма нищо по-хубаво от дъждовна пролет, кратко лято, топла есен и снежна зима :D

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет юли 02, 2020 3:05 pm

meteo fen написа:
чет юли 02, 2020 2:20 pm

И тримесечната е почти нормална, демек сегашната жега може и да е максималната за лятото...
Оо, и аз си чакам това да беше всичко от лятото :) . Даже май бях писал нещо подобно някъде. Може би още една-две вълни от по 35℃ за по три-четири дни през август-септември.

НОАА позна типа циркулация за юни, очаквам и сега да е така, т.е. пак месец в норма, мисля, че този път ще е малко повече в рамките на +0,5 до +1 аномалия. Просто, когато пуснат синя карта за пролетно-летните месеци реално излиза около или малко над нормата, но не с много.

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » чет юли 02, 2020 4:06 pm

Картите на NOAA застудяха допъшниъелно в последните дни, но мен малко ме съмнава аномалия чак под 1 гр, въпреки, че и НИМХ дават нормално, вероятност за норма минус даже, за нас. А те ползват само разни европейски модели. За август нямат прогноза, не могат да определят, това се случва рядко. Края на месеца е най голямата загадка, а за мен и минималните, никак не ги хващам само по ансамбъла.
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пет юли 03, 2020 11:19 pm

Когато повтаряш една грешка 50 пъти и очакваш различен резултат, ти си дебил .
Затова много се кефя на всички които прогнозират нещо различно от наднормен юли. Желая им успех.

Изкопайте си летни бърлоги и се надявайте прогнозата ми за следващата зима да се сбъдне. А аз стискам палци да се провали тотално и да имаме четвърта поредна мека зима.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » съб юли 04, 2020 12:30 am

Започна се! Ще е наднормена жега до края на Септември! Влежите няма да разхладят генерално обстановката, а и скоро съвсем ще спрат в Източна България. Както се казва обаче - София не е България. Ако ви е хладно - завивайте се!
Някои имат обяснения защо ще е така.
Други имат обяснения защо няма да е така.
Трети знаят как ще е!
:flourish: :laughm:
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

gugun4u
Регистриран: ср апр 30, 2014 1:18 pm

Мнение от gugun4u » пон юли 20, 2020 12:53 am

4uk написа:
съб юли 04, 2020 12:30 am
Започна се! Ще е наднормена жега до края на Септември! Влежите няма да разхладят генерално обстановката, а и скоро съвсем ще спрат в Източна България. Както се казва обаче - София не е България. Ако ви е хладно - завивайте се!
Някои имат обяснения защо ще е така.
Други имат обяснения защо няма да е така.
Трети знаят как ще е!
:flourish: :laughm:
:offtopic:
Абе Пук, къде ти е жегата, измръзнАааа ми мартинките тука :grin1: :laughm:

Иначе като гледам ансамблите и циркулацията ще излезнем над норма, което естествено е ясно на всички, ще е топло естествено, особенно по морето ще е чУк, но някакви забележителни жеги не се виждат до края на Юли. Не се виждат и към началото на Август. Не се виждат нито за тук, нито за някъде повсеместно из Европа, а като бонус чат пат може и да валне. А мине ли 10-15 август, колкото и топло да го докара за няколко часа през деня - вече не е същото.

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » пет юли 31, 2020 9:43 am

През август температурите и валежите ще са в нормата за месеца, но ще се запази границата между западна и източна България. На изток ще остане сухо, а в западна България ще има количества на валежите близки до нормите. Тази прогноза направи пред Би Ти Ви синоптикът от НИМХ Анастасия Стойчева.

Още в първия ден на август от север-северозапад и от североизток ще започне да прониква хладен въздух. Това ще доведе до нощни гръмотевични бури в североизточна България.

През следващите няколко дни температурите ще се понижат, но ще останат високи и ще са между 30 и 35 градуса. По-горещо ще бъде в периода от 17 до 23 август, а до тогава в източната част на страната температурите ще останат по-високи. По Черноморското крайбрежие ще има бриз, но температурите ще останат високи почти до края на август.

"Около 5 и 10 август ще има атмосферен фронт. Във второто десетдневие, когато ще се реализират най-високите температури за месеца, от 33 до 38 градуса, превалявания ще има около 15 и 19 август. През последните 10 дни температурите плавно ще се понижават до 29-34 градуса", каза Анастасия Стойчева.

quittr

Мнение от quittr » пет юли 31, 2020 9:53 am

Информацията по десетдневки малко не севръзва с температури в норма. Сушата на изток ще се задълбочава явно, но поне ще е супер за море.

Отговори

Върни се в “Прогнози за времето”