(Лични) СНЕЖНИ/ЗИМНИ СПОМЕНИ И НАБЛЮДЕНИЯ

Климатът - многогодишен режим на времето и тенденции в неговото изменение в миналото, настоящето и бъдещето. Климатична и метеорологична информация (архиви) за минали години и нейното обсъждане. Наблюдения върху режима на климатичните елементи. Обобщение на времето по месеци, сезони, години.

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, Бял облак

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 5:37 pm

Мнение от FENIX » пет окт 13, 2017 9:10 am

Аз тогава съм бил в края на основното ми образование. Оттогава до сега, никога не съм виждал тук 10 см. снежна покривка още в началото на ноември! Доста интересен случай.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 3:51 pm

Мнение от wilkosz » съб мар 24, 2018 8:41 pm

Реших да копирам това в по-подходяща тема. Прибавяйки отдолу и една снимка от моя архив от първата дата, за която стана дума 29 март 1995 г. Когато дърветата още бяха малки, колите все още социалистически, а ние млади... Същия изглед, като сега от камерата. Тогава още не можех да възприема, че току що съм станал на...20.
ASENOV написа:Да, мисля че СП е рекордна за Русе за тази такава късна дата, и въобще след 15 март.
Аз лично не съм ставал свидетел на такъв тип обстановка в самия край на март с валежи и толкова стабилно зимни температури през деня и безпроблемно трупане като през най-суровите снежни обстановки. Може и за надм. височина да е рекорд това за трета декада на март, нека Макс като е свободен да се сети , ако може за нещо равносилно на това за периода 20-30март.
Имаше един път и то повече от равносилно. :wink:
29 март 1995 г. 14 см в Русе и Разград, 20 см във Велико Търново, София 24 см. Шумен тогава осъмна парализиран с 20 см мокър сняг.
https://kachelmannwetter.com/de/messwer ... 0600z.html
На същия ден привечер се игра европейската квалификация България-Уелс в София и се виждат планините изчистен от терена сняг в София. През деня обаче беше плюс и се топеше.
https://www.youtube.com/watch?v=yp0BhnntyNA&t=187s
Това обаче не беше всичко. На 30 март следобяд нови обилни снеговалежи обхванаха цялата страна и на 31 март сутринта Русе мери 19 см, Свищов 20 см, София 25 см, Велико Търново 27 см, Ловеч 28 см, Разград 38 см, Враца 44 см :clap:
Бях студент-новобранец първи курс в Търговище и целия ден там валя обилен сняг и имаше над 30 см. Имахме физическа география на България и учихме за климата на България точно в същия ден и помня, че професорът ни каза "такова време не е характерно за март, такива обложни снеговалежи по цял ден". Такъв ден се случва един-два пъти в живота толкова късно. Късно следобяд се прибрах в Шумен и там беше същото. Минимум 30 см лежаха навсякъде, но беше 0 градуса и покапваше от капчуците. Между Търговище и Шумен в низината обаче беше мазало и почти нямаше сняг, имаше не повече от 5 см киша. Но когато влакът се изкачи покрай шуменското езеро и навлезе в града покривката изведнъж стана огромна, голям кеф беше. Няколко десети от градуса направиха възможна тази покривка.
На 1 април Разград и Враца осъмват с 42 см, Шумен с 30 см, в Русе се е слегнала от топене на 14 см.
До 3 април е имало снежна покривка в местата, в които е била по-дебела.
Това беше уникален период две идеални обстановки една след друга толкова късно. На 1 април трябваше да има мач на градския стадион в Шумен, но беше отложен. Помня на същия ден отидох сутринта при стадиона и като надникнах през решетките-незабравима гледка. Планините от изчистения сняг от 29 март, покрити, заедно с терена от нови 30 см.
Изображение

Но толкова късно като сега да не се топи и през деня и да не може да мине нулата не е имало такъв ден поне в Шумен след 15 март. Най-късния такъв ден, през последните 30 години беше 15 март пак 1995 г. Предния ден имаше поледица и ледени зърна, а на следващия натрупа 15 см и остана -2 градуса и не се топеше. След 20 март не е имало даже и през студения март 1987 г. За 1982 и 1984 г. не си спомням, тези два снежни месеца не си ги спомням добре, много малък съм бил.
Изображение
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон дек 10, 2018 8:34 pm

PInk Floyder1 написа:Ако обичате да мечтаете пуснете си опашката на ГФС да видите прекрасния снежен циклон точно на Коледа :laughm:
Това ще е най-якото, най-обичам на Бъдни вечер да излизам от време на време от трапезата и да гледам през прозореца как трупа, а също и да се разхождам за кратко навън в белоснежната магическа тишина. Така беше на Коледа 2001 по време на онзи култов процес. А също и на нова година 1999, 2001.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
Ric
Регистриран: чет фев 19, 2009 10:44 pm

Мнение от Ric » пон дек 10, 2018 8:56 pm

Опитвах се да се сетя, коя беше тази уникална Коледа около 2000 г., когато в Провадия натрупа около 50 см. сняг при около нулата и малко под нея. Връщах се от Габрово и в Провадия имаше доста повече сняг. Беше валяло без почти никакъв вятър. Помня, че и в Девня натрупа доста.

wilkosz

Мнение от wilkosz » пон дек 10, 2018 9:07 pm

2001. А спомняш ли си какво беше в Провадия на Милениума? 31 декември 1999 г?
В Шумен цял ден трупаше много мокър сняг с капчуци и капене от дърветата, че имах чувството броени километри на изток е дъжд и имах неприятното чувство, че всеки момент снегът ще премине в дъжд, небето следобяд стана зловещо сивкаво, както, когато започва да преминава в дъжд, но за щастие не се стигна до тази драма.

Потребителски аватар
ulipet
Регистриран: чет дек 30, 2010 4:21 pm

Мнение от ulipet » пон дек 10, 2018 9:24 pm

тогава като се прибрах от пловдив на 1 сутринта газих сняг до мъдете и имаше навсякъде
закъсали мпс :flourish:

Потребителски аватар
tarikataaaa
Регистриран: ср дек 09, 2009 7:47 pm

Мнение от tarikataaaa » вт дек 11, 2018 4:00 am

wilkosz написа:2001. А спомняш ли си какво беше в Провадия на Милениума? 31 декември 1999 г?
В Шумен цял ден трупаше много мокър сняг с капчуци и капене от дърветата, че имах чувството броени километри на изток е дъжд и имах неприятното чувство, че всеки момент снегът ще премине в дъжд, небето следобяд стана зловещо сивкаво, както, когато започва да преминава в дъжд, но за щастие не се стигна до тази драма.
Заваля вечерта при нас сняг. Към 7-8. Такъв силен сняг беше... В полунощ на новата година вече спираше, а беше наваляло близо 60 см. Най-дълбокия сняг, който съм виждал при нас. Отивахме да купонясваме и колко бутане падна на Жигулата... :?
П.П. След това си спомням ни хвана кучи студ цял месец почти.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » съб окт 12, 2019 1:52 am

Датата е била 21.11.2008г. първият ми снеговалеж в София. Тогава се радвах, неподозирайки какъв ужас ще стане тази зима. :thumbdn:
Изображение

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб окт 12, 2019 7:54 pm

И аз имам ярък спомен и запис на този процес. Само че на 22 ноември 2008. Когато в Шумен премина в сняг тръгнах и се качих на платото. Там върлуваше зимна буря и трупаше. Един от много редките северозападни процеси.
https://youtu.be/cVetvxUMkLU

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 9:46 am

Мнение от quittr » нед окт 13, 2019 4:52 pm

Помня го този ден сякаш е било преди няколко месеца, а то са минали вече цели 11 години... Ето този албум ми е останал като илюстрация от емоцията. Както валеше дъжд, за минусти стана зимна идилия с един от най-силните снеговалежи, които съм виждал. Докато понаправи 1-2см обаче спря, позатопли се и следобеда и вечерта се топеше лека-полека.
http://quittr.snimka.bg/nature/p-rvi-sn ... 74.9071077
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 6:58 pm

Мнение от ASENOV » нед окт 13, 2019 10:14 pm

Ето го със запечатан клип.
https://www.vbox7.com/play:362ba33c
Времето минава бързо. А 11 години не е малко време. :(

снеголюбител
Регистриран: пон дек 27, 2010 12:45 pm

Мнение от снеголюбител » нед окт 13, 2019 10:28 pm

Аз си спомням пък как на Коледа, 2005 май беше, Пловдив удари от воле -25 градуса сутринта. А пък 2002 или 2003 газих в 52 санта сняг.

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед окт 13, 2019 11:13 pm

Щом и на вас вече ви се видя бързо минало времето, значи и вие трупате годинки. Аз какво да кажа, в онзи сняг преди 11 години се разхождах млад и зелен 33 годишен, а след още толкова вече съм в третата възраст и с двата крака на 55... :?
Също така си спомням новогодишния култов миллениумов сняг все едно беше миналата година, а стават 20 години. Бях току що завършил студент, а един месец преди това бях минал компютърен курс грамотност за сефте, за интернет още не бях чувал, кабелна телевизия имахме едва от 1 година. :roll:

naftalinov
Регистриран: нед окт 21, 2012 7:11 pm

Мнение от naftalinov » нед окт 13, 2019 11:42 pm

wilkosz написа:
нед окт 13, 2019 11:13 pm
Щом и на вас вече ви се видя бързо минало времето, значи и вие трупате годинки. Аз какво да кажа, в онзи сняг преди 11 години се разхождах млад и зелен 33 годишен, а след още толкова вече съм в третата възраст и с двата крака на 55... :?
Също така си спомням новогодишния култов миллениумов сняг все едно беше миналата година, а стават 20 години. Бях току що завършил студент, а един месец преди това бях минал компютърен курс грамотност за сефте, за интернет още не бях чувал, кабелна телевизия имахме едва от 1 година. :roll:
Така и така сте подхванали темата с милите спомени - да се включа и аз. Помня ясно края на януари и началото на февруари 2005 във Варна, понеже тогава бях 7 клас и ми предстоеше кандидатстване (по-младите помнят какво беше, през миналия век не знам какво и как е било) в Математическа гимназия. Та, не успях на 100% да се нарадвам на снега тогава, но моментно си му се изкефих, разбира се. :) Първо беше слънчевият януари и изглеждаше като някаква мизерна зимата като цяло... Докато не дойде 30 януари - беше понеделник (сега проверявам в календара дали помня вярно... за малко - 31-и е бил понеделник :oops: :grin1: ) Тогава баща ми ме закара на поредния частен урок (беше първата обстановчица - предястие към това, което предстоеше няколко дни по-късно). Сантиметрите на око бяха около 10-15 с малки преспички на места. Вече не помня неделя 30-и ли е било или не, но на другия ден пак имах частен урок и тогава вече беше слънчево, но все още снежно от падналия сняг. На 2 февруари вечерта беше едно тихо, спокойно, ясно, без грам сняг, с напълно изсъхнали улици и тротоари. По нищо не личеше какво предстои само 24 часа по-късно. :roll: :D На 3-ти сутринта вече се беше заоблачило и май беше почнало леко да вали - имаше 1-2 см ей така, колкото да е побеляло навсякъде. През деня не беше много ветровито, даже напротив. Помня един съученик в прогимназията как влезе в стаята около 16:00 часа (бяхме втора смяна) и каза как по новините казали, че се очаквал някакъв "ураган" по нашия вилает през предстоящите часове. :lol: :laughm: На прибиране от даскало вече се смрачаваше (около 17:30-18:00), а вятърът се беше усилил до степен да чувам как тракат отсам и оттам разни ламарини и други неща - мен не ме духаше много, ама то нашият квартал си е застроен, та не е открито. Все още имаше въпросните 1-2 см сняг. След като се прибрах вече почна по-силно да вали. Към 21:00 майка ми понечи да простира на терасата. Наложи се да поизринем пода, защото беше натрупало едни 5-6 см. Цялото простиране й отне около 10-15 мин. За тези минути си спомням ясно как целият под побеля с 1 или 2 см (а е тераса, над нас също има такава и, дефакто, сняг може да влиза само от едната страна). Останалото си беше като за стандартна варненска, зимна обстановка - подобаващата виелица и силен вятър. На сутринта помня ясно как едната улица беше с едни равномерни 50-ина см (явно не е духало толкова), докато другата (под ъгъл 30 градуса спрямо нея) и минаваща пред нашия блок - по нея снегът беше на "морски вълни". :laughm: :grin1: Тук е голо до асфалт, 5 метра по-натам гледаш 3-метров снежен хълм. По-нататък пак същото и така отново и отново по протежението на улицата. Градът беше парализиран, даже по БТВ даваха кадри, снимани от хеликоптер. Няма да забравя сградите насред целия този сняг! :) :thumbup: Има едно закътано каре между блоковете - там имаше една стара къща. Помня целият й покрив беше много красиво покрит равномерно с 50-е сантиметра - много внушително изглеждаше - не бях виждал дотогава едновременно толкова равномерна и дебела покривка.
Изскочи ми и споменът от 2 януари 2008 - валеше си стандартно виелица и изведнъж навън цялото небе проблясна все едно има лятна, гръмотевична буря. Отворих прозореца, за да видя дали ще се чуе нещо - ако ли не, то значи ми се е сторило. Е, чу се, макар и приглушено и то само след 4-5 секунди. На другия ден Иво Андреев беше по БТВ и спомена как във Варна е имало гръмотевици - е, беше си само една, но явно такъв е изразът. :laughm:

Отговори

Върни се в “Климат”