Отоплително-охладителни несгоди

Е, във всяка област е пълно със смешки и куриози, както и със странни лични пристрастия, а какво остава за метеорологията... :-D

Модератор: Radoslav Petkov

Потребителски аватар
snow wall
Регистриран: пон авг 31, 2015 1:18 pm

Мнение от snow wall » ср юли 01, 2020 11:12 am

Едно време е било друго, аз при бабата в Черни осъм вечер обличах дълги панталони и блуза, нощем с одеало, задължително, в панелката и с чаршаф ми е топло. На 40 м височина слънцето те грее от изгрев до залезтия тънки стенички се загряват бързо, външна е само една, а масивни тухлени стени и камък, нямат затопляне, навсякъде дървета, растителност, гора. В София паркирам до една горичка диворастящ пущинак, като се прибирам вечер или рано сутрин ме лъхва такава прохлада, че направо не ми се качва в апартамента. В тази урбанизирана среда в която живеем градусите нямат нищо общо с тези по станциите
А бликат снежинки сребристи,
прелитат, блестят кат кристал,
проронват се бели и чисти
и в локвите стават на кал.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » ср юли 01, 2020 11:22 am

Аз климатик за охлаждане не ползавам и никога не съм ползвал в живота си освен три пъти, два от които завършиха с пневмония и един с ангина. И от тогава - НУЛА климатик за охлаждане. Имам и в колата и в нас и на работа и седят като паметници :D
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
lancelot
Регистриран: пет фев 08, 2013 12:10 pm
Местоположение: Паметника Левски 565м. / Сарафово - Бургас за лятото

Мнение от lancelot » ср юли 01, 2020 12:00 pm

Така е, Сноу. В града жегата лятото няма нищо общо със станциите. Напекат ли се сгради и асфалт е много различно.
Спорта помага да си устойчив на различни температурни процеси. Също и изкарваш токсини и дишаш по-лесно.
Цялата нервна система работи много по-добре. Хора, които не спортуват, бая се потят на жегите.
Уинди : ЧУВСТВАМ ЖИВОТА В ОБСТАНОВКАТА!!!!

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » ср юли 01, 2020 12:16 pm

lancelot написа:
ср юли 01, 2020 7:35 am
ASENOV написа:
ср юли 01, 2020 6:32 am
Аз не се потя, докато спа. Спа си като пич. Потя се вкъщи, ако тренирам или правя нещо.
Зимно време мога да стоя до 15 градуса без отопление и без да се навличам много.
Климатикът е последното нещо, което бих си купил. :grin1:
Защото спортуваш и имаш здрава имунна система.
И аз съм така. Яко спорт, движение и човек става доста устойчив и на жега и на студ.
Така е. Издържам на всичко. Тичам по 20км в най-големия пек над 30 гр. и нищо ми няма. Спорт му е майката и качествена храна Другото е лоши гени и грешен подход.
Последна промяна от ASENOV на ср юли 01, 2020 12:20 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » ср юли 01, 2020 12:19 pm

quittr написа:
ср юли 01, 2020 10:18 am
Спортът генерира топлина чрез муслулите и е логично да помага в студа, но за жегата по-скоро не върши работа. Даже обтатното, хора, които въобще не спортуват (особено слаби жени) обичат да им е 30гр.
Потя се като спортувам. Но докато си седя нищо ми няма, жегата и студа не ми влияят на физическите способности, чувствам се еднакво добре винаги.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » ср юли 01, 2020 12:25 pm

lancelot написа:
ср юли 01, 2020 12:00 pm
Хора, които не спортуват, бая се потят на жегите.
Не съм съгласен. Хората, които не спортуват и респективно имат голямо количество мастна тъкан се потят много така е. Но слабте хора, които не спортуват не се потят кой знае колко. А Хората с голямо количество мускулна тъкан също се потят много, особено след тренировка.
Аз лично не виждам връзка между спорта и устойчивост в жегите. Лично аз спортувам много често и е точно обратното - мускулите активират метаболизма и отделянето на топлина и в студа съм добре, но за жегата, точно ми става още по-горещо. Напълно логично.
С потта освен токсини, се отделят и много полезни минерали и соли и се дехидратираме, така че потенето не нещо чак толкова полезно.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » ср юли 01, 2020 12:27 pm

ASENOV написа:
ср юли 01, 2020 12:19 pm
quittr написа:
Спортът генерира топлина чрез муслулите и е логично да помага в студа, но за жегата по-скоро не върши работа. Даже обтатното, хора, които въобще не спортуват (особено слаби жени) обичат да им е 30гр.
Потя се като спортувам. Но докато си седя нищо ми няма, жегата и студа не ми влияят на физическите способности, чувствам се еднакво добре винаги.
Е има си индивидуални особености. Явно нямаш много муслна маса и мас или някакви други особености. Всички слаби хора, които познавам НЕ се потят много, колкото и да НЕ спортуват.
А и какво точно се разбира под жега е друг въпрос. Ако имаш предвид 27-28 градуса - и аз нямам проблем с тях.
Последна промяна от quittr на ср юли 01, 2020 12:31 pm, променено общо 1 път.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
meteo fen
Регистриран: пон ное 18, 2013 12:06 am

Мнение от meteo fen » ср юли 01, 2020 12:31 pm

quittr написа:
ср юли 01, 2020 12:25 pm
lancelot написа:
ср юли 01, 2020 12:00 pm
Хора, които не спортуват, бая се потят на жегите.
Не съм съгласен. Хората, които не спортуват и респективно имат голямо количество мастна тъкан се потят много така е. Но слабте хора, които не спортуват не се потят кой знае колко. А Хората с голямо количество мускулна тъкан също се потят много, особено след тренировка.
Аз лично не виждам връзка между спорта и устойчивост в жегите. Лично аз спортувам много често и е точно обратното - мускулите активират метаболизма и отделянето на топлина и в студа съм добре, но за жегата, точно ми става още по-горещо. Напълно логично.
С потта освен токсини, се отделят и много полезни минерали и соли и се дехидратираме, така че потенето не нещо чак толкова полезно.
Много си прав, слабите хора не се потят и това е съвсем логично да е така, няма смисъл да обяснявам защо , предполагам , че няма нужда. А при тренировка е нормално да се отделя пот, пак е нормално. И аз си спортувам не особено натоварващо, но съм и слаб от към килограми и нямам никакъв проблем с потенето.... :D

Frape
Регистриран: нед юли 03, 2011 8:29 pm

Мнение от Frape » ср юли 01, 2020 12:41 pm

Аз не съм дебел,но се потя много,за смвтка на това имам огромно количество мускулна маса,големите мускули изпотяват,но се чувствам във форма дори и в най-големия пек.
Моята работа отчасти е свързана и с тежък физически труд+страшна жега и не ми прави впечатление,просто когато човек тренира е благодат за тялото,в момента ми се отблагодарява и докато другите ми колеги хвърлят топа ако имат по-тежка физическа работа,аз хвърча и умора нЕма.
След работа в тези тежките жегави дни си правя и още по-тежки тренировки(фитнес,лостове),дори след тренировката пак имам достатъчно енергия да повторя деня още един път.

Victus
Регистриран: нед яну 23, 2011 3:51 am
Местоположение: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

Мнение от Victus » ср юли 01, 2020 3:00 pm

ASENOV написа:
ср юли 01, 2020 12:19 pm
quittr написа:
Ти правиш предимно кардио тренировки. И аз съм забелязал, че ако потичам 5-10км с бавно темпо, час-два часа по-късно съм изстинал. Ако тренираш многоставни упражнения с тежести е друго. Довечера като си направя тренировката до към 5 сутринта ще съм с повишена термогенеза. По това време изстивам и се завивам с един чаршав.
Храната също оказва влияние. Най-голям термичен ефект(енергията, изразходена за храносмилането, повишава телесната температура) имат белтъчините, после въглехидратите и най-малък мазнините.
"Прост съм и ми е лесно." Бойко Борисов

Потребителски аватар
ASENOV

Мнение от ASENOV » ср юли 01, 2020 5:20 pm

Комбинирам кардио със силови тренировки. 5км ги вземам за 19-20мин. При дълги дистанции бягам малко по-бавно.
Наблягам на белтъчините особено много.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » ср юли 01, 2020 10:12 pm

meteo fen написа:
ср юли 01, 2020 12:31 pm

Много си прав, слабите хора не се потят и това е съвсем логично да е така, няма смисъл да обяснявам защо , предполагам , че няма нужда. А при тренировка е нормално да се отделя пот, пак е нормално. И аз си спортувам не особено натоварващо, но съм и слаб от към килограми и нямам никакъв проблем с потенето.... :D
Аз съм слаб /е вече от 1 година/, но въпреки това се потя много при най-малкото усилие. Дори като говоря по телефона се потя. А съм 76 кг при ръст 181 см. Днес при +20 градуса хладен ден в Хамбург се потих вир вода като ходих с нормален ход не съм бързал, на един оглед. Постоянно сменям фланелки.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

weather_master
Регистриран: пон май 28, 2007 9:07 am

Мнение от weather_master » чет юли 02, 2020 12:30 am

Ами това изобщо не е нормално. :hmm: По-добре ходи да се изследваш. Може да имаш някакъв хормонален дисбаланс от тези храни.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет юли 02, 2020 1:25 am

Макс, една моя приятелка така се потеше и се оказа такова омазнявване на черния дроб, че едва не умря. Беше припаднала в коридора на офиса си в работно време, а се оказа много сериозно на финала. Така че се изследвай, не е малък симптом това потене!
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет юли 02, 2020 8:49 am

Не е това, чернодробните ми ензими са в норма всичките, миналата година се изследвах. Здрав съм нищо ми няма. Просто особеност на организма ми е да се потя. Когато съм в покой не се потя.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Отговори

Върни се в “Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости”